Filtruj według

Cena
Producenci
Filtr

Maty karpiowe

Jest 16 produktów.

Maty, worki i akcesoria karpiowe

Współczesne wędkarstwo wyewoluowało do tego stopnia, że bardzo znaczna część wędkarzy łowi ryby w celu czysto rekreacyjnym lub sportowym, a następnie je wypuszcza. Pozwala to dbać o środowisko naturalne i przede wszystkim nie ograniczać populacji ryb. Chcąc łowić w ten sposób, trzeba jednak wyposażyć się w pewne akcesoria, które są dostępne w naszym sklepie. Do niezbędnego wyposażenia należą maty karpiowe. Pozwalają one na bezpieczne obchodzenie się z rybą po tym, gdy zostanie odłowiona. Dzięki wykorzystaniu mat, można ją wypuścić z powrotem do akwenu w jak najlepszej kondycji.

Wiemy, że takie akcesoria karpiowe muszą być dobrze zaprojektowane na podstawie wielu lat doświadczeń kilku pokoleń wędkarzy, więc w ofercie mamy jedynie sprzęt uznanych marek, które specjalizują się w produkcji sprzętu wędkarskiego. Są to, takie firmy jak Jaxon, Prologic, czy Mikado.

Maty i worki karpiowe – dlaczego są tak ważne?

Odławiając rybę z akwenu, bardzo łatwo zrobić jej krzywdę. Dlatego też, gdy ryba jest już wyciągnięta z wody, a następnie ma być do niej z powrotem wypuszczona, należy się z nią obchodzić według ściśle określonych procedur. Maty karpiowe i worki pozwalają zabezpieczyć rybę do tego stopnia, by nie zrobić jej krzywdy.

Przede wszystkim wędkarz powinien zadbać o to, by nie uszkodzić naturalnej warstwy ochronnego śluzu, który posiada ryba. Właśnie do tego celu należy mieć ze sobą akcesoria karpiowe tego typu, gdyż kładąc rybę na piasku lub trawie, trudno uniknąć skaleczenia ryby.

Czy maty karpiowe wykorzystuje się tylko przy połowie karpia?

Pojęcie mat karpiowych przyjęło się w potocznym nazewnictwie, ale tego typu akcesoria wykorzystuje się nie tylko przy połowie karpia. Można je wykorzystywać przy połowie właściwie każdego gatunku ryb, które chce się wypuścić po złowieniu. Powszechnie wykorzystuje się je również podczas połowu sumów i amurów.

Zaopatrując się w worki karpiowe, trzeba zwrócić uwagę na ich podstawowe parametry, takie jak wielkość oraz materiał wykonania. Dotyczy to również mat na karpie. Powinny być odpowiednio duże, jednak nie nazbyt duże, by nie utrudniały rozkładania. Ponadto muszą być wykonane z odpowiedniego materiału, który będzie dla ryby komfortowy, ale też będzie na tyle solidny, by mata szybko się nie uszkodziła. W przypadku mat karpiowych dobrze, by miały one też specjalną kieszeń lub wstawki, które pozwolą zakryć rybie oczy. To ją uspokoi i nie będzie tak wierzgać przed wypuszczeniem do wody.

W naszym asortymencie jest wiele modeli worków i mat na karpie, które można wykorzystać do połowu też innych ryb. Każdy z wędkarzy znajdzie odpowiedni sprzęt, który będzie mógł wykorzystać podczas połowu.