Dlaczego warto zainteresować się wędkarstwem?

5 lutego 2021|Ekipa BigRiver

Wędkarstwo to nie tylko wyciąganie ryb z wody i pozyskiwanie mięsa, jak sądzą niektórzy sceptycy. Łowienie ryb to przede wszystkim obcowanie z naturą, przebywanie na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknych krajobrazów, wstawanie przed świtem, nierzadko długie przygotowania do wyprawy oraz poznawanie nowych ciekawych ludzi, od których często można się czegoś nauczyć.

Relaks i szacunek do natury – dlaczego warto wędkować?

Można powiedzieć, że wędkowanie to nie tylko hobby, ale często i sposób na życie i odnalezienie siebie w dzisiejszym pędzącym świecie. Co więcej, w ten sposób można przyjemnie spędzić czas ze swoją latoroślą! Zaszczepione w dziecku ziarno wędkarstwa sprawi, że gdy zakiełkuje i rozkwitnie młody człowiek to, zamiast siedzieć przy komputerze, wyjdzie on na zewnątrz, weźmie wędkę i uda się w ciche i spokojne miejsca, gdzie on sam odnajdzie siebie i nie zatraci się w pokusach. Obcowanie z naturą uczy szacunku do wszelkiego stworzenia, od małej mrówki, którą spotkamy w parku po wielką, życiową rybę, którą uda się nam złowić. Nie ulega wątpliwości, że wędkarstwo potrafi mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie fizyczne, jak i psychiczne – nie ma nic lepszego od spaceru z wędką po ciężkim dniu w pracy czy szkole.

Jak wędkować – łowienie ryb w wydaniu dla każdego

Wędkarstwo jest dla każdego, zarówno dla tych, którzy cenią sobie możliwość posiedzenia nad wodą, jak i dla tych bardziej aktywnych, przemierzających kilometry w poszukiwaniu najlepszych miejsc obfitujących w ogromne ryby. Łowienie ryb ma niekończący się potencjał, wymaga od nas ciągłego doskonalenia umiejętności w przechytrzeniu tak dobrego przeciwnika, jakim może okazać się rosły karp czy ogromny sum. Jest to pasja, która uczy, wychowuje i napełnia pozytywną energią. Ze względu na mnogość technik wędkarskich, każdy może tu znaleźć coś dla siebie, dlatego nie trzeba obawiać się, jak zacząć wędkować. Od krótkich wypadów z wędką po miejskich jeziorkach czy bulwarach, po kilkudniowe zasiadki za rybą spokojnego żeru.

Cierpliwość i myślenie nad wodą – czego uczy wędkarstwo?

Jedną z głównych mądrości, jakie płyną z wędkowania, jest cierpliwość. Niejeden raz wróci się znad wody o przysłowiowym kiju – nie można wówczas denerwować się i odwieszać wędki na kołek a wręcz przeciwnie, należy przeanalizować całość wyprawy, odnaleźć potencjalną przyczynę takiego stanu rzeczy i przy kolejnej wyprawie naprawić popełniane wcześniej błędy. Niestety, i to nie zawsze pomoże. Czasem po prostu ryby żerują słabiej, a szanse na dobry połów maleją. W końcu jednak musi przyjść taki czas, gdy zaczną jeść! Wędkowanie prędzej czy później pozwoli na to, aby obłowić się do syta, dlatego nie można odpuszczać – uczy przez to samozaparcia, samodoskonalenia, a przede wszystkim cierpliwości.

Wędkowanie – hobby na każdą porę i miejsce

Wędkować można zawsze, za dnia, w nocy, lato, zimę, jesień czy wiosnę, słońce czy deszcz. Dla prawdziwego wędkarza warunki nie mają większego znaczenia. Jak to mówią… nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani wędkarze! Miejsce też jest niemal dowolne – wędkarstwo uprawiać można w górskich potokach, leśnych jeziorkach, mazurach, pojezierzach, na morzach i oceanach kończąc.

Zdrowy rozsądek – jak obchodzić się ze zdobyczą?

Fakt, że wędkarz nie skupia się na pozyskiwaniu rybiego mięsa, nie sprawia, że nie może on zjeść złowionej przez siebie ryby. Warto wypuszczać złowione ryby, ale nie należy popadać w skrajności. Nie ma nic złego w tym, że wędkowanie kończy się nabyciem posiłku – wielu wędkarzy chciałoby skosztować owoców swojej pracy. To jednak kluczowe, aby pamiętać, że złowioną rybę trzeba traktować z szacunkiem. Jeśli zamierzamy zwrócić jej wolność, zróbmy to jak najszybciej i bez zbędnej zwłoki, nie tarzajmy ryby w piachu i nie róbmy kilku minutowych sesji. Jeżeli z kolei zamierzamy zabrać naszą zdobycz, zakończmy jej męki jak najszybciej i w sposób jak najbardziej humanitarny.

Wędkarstwo nie musi być drogie!

Wiele osób nie wie, jak zacząć łowić ryby, obawiając się rzekomych, wysokich kosztów, które mogą ponieść przy tym hobby. Nie należy się jednak martwić – wędkarstwo wcale nie musi być drogie. Podstawowy sprzęt nie kosztuje wiele i można go nabyć w każdym sklepie wędkarskim, czasem nawet w sklepach sportowych czy galeriach handlowych. Jeśli jednak wciągniemy się w tę pasję i zechcemy ją sukcesywnie rozwijać, a wędkarstwo rekreacyjne przestanie nam wystarczać, mamy możliwość zająć się sportem wędkarskim. Niestety, sport nie jest już taki tani.

Wędkarstwo jako sposób na życie?

Aby w pełni zrozumieć, dlaczego warto zainteresować się wędkarstwem, warto spojrzeć na nie jako hobby, z którego da się żyć, gdzie można swoją pasję przełożyć na pracę. Wielu świetnych wędkarzy chce dzielić się swoją wiedzą z innymi, pokazać im swoje miejscówki i techniki połowu. Chętnych do takich szkoleń nie brakuje, a dobry przewodnik wędkarski staje się coraz bardziej cenionym fachem. Dzień z przewodnikiem potrafi dać więcej niż tydzień samodzielnego wędkowania na wielkich zbiornikach, ponieważ fachowiec wie, jaką technikę w danych warunkach zastosować, jakie miejscówki obławiać i jakie przynęty stosować. Uzyskana pomoce bywa bezcenna i niejednokrotnie ratuje wyjazd.

Dlaczego warto zainteresować się wędkarstwem? Dlaczego warto zainteresować się wędkarstwem?5 (100%) głosów:1 5 1 Dlaczego warto zainteresować się wędkarstwem?