Jak łowić w roślinności?

20 grudnia 2021|Ekipa BigRiver

Całość obejrzysz poniżej:

Wraz z nabieraniem nowych umiejętności, przychodzi chęć na łowienie w miejscach trudnych, zarośniętych, czy trudno dostępnych. Wszystko po to, aby złowić pięknego drapieżnika. Do takich ryb można zaliczyć szczupaka, który jest pożądany przez większość polskich wędkarzy. Niestety jest on zaliczany do kręgowców, które nie gonią swojej ofiary. Wspomniane zwierzę oczekuje na przynętę w ukrycie, gdzie następnie szybko i zwinnie ją atakuje. Co za tym idzie, większość dużych i spektakularnych szczupaków czyha w wodnej roślinności.

Problem tkwi w trudności złowienia ryby w takim otoczeniu. Tym samym nasuwa się pytanie, jak uzbroić przynętę, aby nie zahaczała o przeszkody? Stosując tradycyjne haczyki wędkarskie, Twoje szanse na skuteczne łowienie w zarośniętych warunkach są niewielkie. Niestety istnieje duże ryzyko zaplątania się osprzętu i zerwania żyłki. Dlatego poniżej, znajdziesz dwa przydatne instruktaże, jak łowić w roślinności i jakie haczyki wykorzystać podczas uzbrajania przynęty.

Poradnik — jak łowić w roślinności?

Aby wędkowanie w zarośniętych miejscach było skuteczne, musisz zaopatrzyć się w specjalistyczne akcesoria wędkarskie. Dedykowanym przyrządem, dla wędkarzy łowiących w trawiastych wodach, są haczyki offsetowe oraz główki anti snag. Oba produkty są idealne do łowienia dużych drapieżników. Aby wędkowanie było przyjemne, powinieneś nauczyć się poprawnie zbroić zachętę przy użyciu wspomnianego osprzętu. Dlatego ułatwiliśmy Ci zadanie i stworzyliśmy dwa pomocne poradniki, jak uzbroić przynętę, aby łowienie ryb było przyjemny nawet w warunkach z barierami.

Jak uzbroić przynętę w haki offsetowe?

Pierwszy poradnik pokaże Ci jak uzbroić przynętę w haki offsetowe. Do wyboru masz dwa rodzaje wspomnianego wyposażenia. Możesz wybrać:

  • hak offsetowy ze wpinaną spiralką,
  • hak offsetowy z ciężarkiem.

Dzięki wykorzystaniu jednego z nich zapobiegniesz zahaczania się wabika o przeszkody, np. rośliny, kamienie, czy konary drzew.

Krok 1: W pierwszej kolejności nauczysz się jak poprawnie zbroić przynętę z wykorzystaniem haka offsetowego ze wpinaną spiralką. Do tego celu potrzebny Ci będzie właśnie wspomniany hak oraz guma wędkarska dedykowana do łowienia w roślinności. W pierwszym kroku odepnij spiralkę, a następnie wkręć ją poniżej pyszczka zachęty.

Krok 2: Następnie odmierz, w którym miejscu powinien wyjść haczyk. W przypadku dedykowanej gumy pod haki offsetowe, wabik powinien mieć gotowy otwór pod hak.

Krok 3: Kolejnym etapem jest przebicie haczyka przez gumową przynętę oraz wpięcie do jego oczka, wcześniej zamontowanej spiralki.

Oprócz haków offsetowych ze spiralką możesz wybrać haki z obciążeniem. Jest to równie praktyczna rzecz podczas łowienia w zaroślach. Zobacz, jak powinieneś zbroić je szybko i praktycznie.

Krok 1: Przygotowany haczyk offsetowy z obciążeniem przymierz do wabika, aby zobaczyć, w którym miejscu powinieneś go wbić.

Krok 2: Następnie oczkiem haczyka przebij spodnią część gumy (jej przód), celując tak, aby dziurka w haczyku przeszła przez pyszczek przynęty.

Krok 3: Ostrą część haka wbij w spód gumy. Pamiętaj, że przynęty sztuczne dedykowane pod haki offsetowe, mają gotowy otwór do jego wbicia.

Krok 4: Ostatni etap to poprawne przebicie gumy na wylot i dopasowanie uzbrojonej przynęty.

Jak uzbroić przynętę w główki anti snag?

Kolejnym świetnym wyposażeniem do efektywnego łowienia ryb są główki anti snag. Chwytając po ten przyrząd, nie musisz martwić się o zerwanie żyłki. Są one niezwykle skuteczne i polecane do łowienia m.in. szczupaków. Zbrojenie przynęty główką anti snag, może być dla Ciebie trudne. Jednak z naszym instruktażem, szybko uporasz się z przygotowaniem zanęty.

Krok 1: Przebij ostrą końcówką przynętę, celując w środek pyszczka.

Krok 2: Celuj haczyk w kierunku grzbietu, tak aby końcówka znalazła się przed jego połową.

Krok 3: Zahacz zabezpieczenie o ostrą końcówkę główką anti snag.

Wszystkie z wymienionych patentów są rewelacyjne podczas wędkowania w trudnych miejscach. Co więcej, konstrukcja każdego z haków jest tak zaprojektowana, że ostra część końcówki wysuwa się dopiero podczas chwytu drapieżnika.

Łowienie w roślinności — profesjonalny sprzęt do łowienia w trudnych warunkach

Już wiesz jak uzbroić przynętę teraz przyszła pora, abyś poznał działanie każdego z wymienionych haczyków offsetowych i główek anti snag. Wszystkie mają za zadanie umożliwienie przełowów w trudnych miejscach, gdzie występuje gęsta roślinność. Są one tak skonstruowane, że ostra część haczyka nie zaczepia się o przeszkody. Mechanizm zacięcia następuje dopiero po schwytaniu przynęty przez drapieżnika. W dodatku, wędkując w tak trudnych zbiornikach, warto, abyś zaopatrzył się w mocne żyłki np. fluorocarbon. Podczas wędkowania oraz holowania ryby w wodach z przeszkodami, musisz zaopatrzyć się w porządny sprzęt!

BigRiver — specjalistyczna wiedza na wyciągnięciu ręki

Szukasz więcej informacji o technikach wędkarskich, czy zbrojeniu przynęt?? Koniecznie zajrzyj do naszych pozostałych wpisów na blogu BigRiver. Specjalizujemy się w łowieniu ryb od wielu lat. W dodatku te kręgowce to nasza pasja. Dlatego chcemy dzielić się z Tobą profesjonalną wiedzą. Poza tym znajdziesz nas w Social Mediach oraz na kanale Wędkarstwo z BigRiver.pl, ale to nie koniec! Jeśli szukasz specjalistycznego sprzętu, to koniecznie odwiedź nasz sklep internetowy. Tam czeka na Ciebie szeroka gama akcesoriów oraz gadżetów wędkarskich, które przeniosą Cię na wyższy poziom łowienia ryb! Dzięki, że przeczytałeś ten wpis! Jeśli się podobał, to udostępnij znajomym.

Jak łowić w roślinności? Jak łowić w roślinności?5 (100%) głosów:1 5 1 Jak łowić w roślinności?