Jak przygotować zanętę podlodową?

26 stycznia 2021|Ekipa BigRiver

Nęcenie ryb to niesamowicie szeroko pojęta dziedzina naszej pasji, jaką jest wędkarstwo każdego typu, również wędkarstwo podlodowe. Opanowanie sztuki nęcenia ryb to nie lada wyzwanie. Dostępna ilość różnego rodzaju składników, ziaren, aromatów, jak i barwników może przyprawić o zawrót głowy niejednego wędkarza. Niestety nikt jeszcze nie wymyślił idealnej zanęty, szczególnie, że istnieją różnego rodzaju łowiska oraz gatunki ryb. Jeśli interesuje nas przede wszystkim łowienie podlodowe, konieczne są nie tylko odpowiednie wędki, dobre przynęty wędkarskie i pozostały sprzęt, ale i odpowiednia wiedza. Jak przygotować zanętę podlodową? W poniższym tekście postaramy się uchylić trochę rąbka tajemnicy i doradzimy jak skomponować skuteczną zanętę na zimowe ryby.

Jak wybierać zanęty podlodowe?

W momencie wyboru sposobu nęcenia musimy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Najważniejsze aspekty to:

  • wielkość ryby,
  • głębokość łowienia,
  • metoda łowienia.

BigRiver.pl to miłośnicy wędkowania, dlatego z czystym sercem polecamy szczególnie dwie metody na łowienie podlodowe – na nęcenie czystą zanętą oraz nęcenie gliną albo ziemią. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Wędkarstwo podlodowe a nęcenie czystą zanętą

Wiele firmowych zanęt na polskim rynku daje nam potężny wachlarz możliwości, co do wyboru gotowej mieszanki zanętowej o dowolnej frakcji i zapachu.

  • Topowe marki wśród polskich wędkarzy to zanęty firmy Sensas, wśród której króluje zanęta Gross Gardons, wyróżniająca się słodkim smakiem i aromatem i średniej wielkości frakcją.
  • Drugą marką wartą uwagi są zanęty marki Marcel Van Den Eynde – większość serii to zanęty o słonym zapachu i bardzo drobnej frakcji, co jest bardzo często idealnym połączeniem, jeśli wybiera się wędkarstwo podlodowe i chce, by zanęta podlodowa była skuteczna.

Łowiąc czystą zanętą należy pamiętać o tym, aby nie przesadzać z jej ilością – metabolizm ryb zimą różni się bowiem od czasu letniego, jest on  bardzo spowolniony. Warto zainwestować również w zanęty wędkarskie i przynęty naturalne, które dostępne są w naszej ofercie.

Kluczowym momentem przygotowania naszej zanęty jest jej namaczanie. Zanęta nieodpowiednio namoczona będzie pracować dużo mocniej, jej frakcje będą unosić się nad dnem wabiąc drobniejsze ryby głównie płocie i krąpie. Zanęta przemoczona pracuje głównie przy samym dnie, ścieląc się na małej przestrzeni i wabiąc większe egzemplarze białoryb – głównie leszczy. Patentem, który stosuje wielu wędkarzy jest bezpośrednie podanie suchej zanęty do lodowego przerębla, co powoduje zwabienie ryb w wyższe partie wody i szybsze ich odławianie.

Łowienie podlodowe a nęcenie ziemią lub gliną:

Od pewnego momentu w Polsce bardzo popularne stało się nęcenie samą mieszanką ziemi i gliny – to zanęta podlodowa, która cieszy się coraz większym uznaniem. Możliwości i zastosowania, jakie daje nam takie połączenie są nieograniczone.

Gliny i ziemie wędkarskie są głównie traktowane, jako nośnik zapachów, ale przede wszystkim wszelkiego rodzaju robaków. W nęceniu stosuje się różne zanęty podlodowe, ale głównie jest to tzw. Jokers, czyli bardzo drobna postać ochotki, czyli larwy komara. Stanowi on najbardziej naturalny pokarm w środowisku ryb.

Kiedy uprawia się wędkarstwo podlodowe, zastosowanie jokersa lub larw ochotki sklejonego w mieszance ziemi lub gliny to najczęściej najlepszy sposób na dobranie się do ryb z lodowej tafli. Takiej zanęty nie oprze się żaden gatunek ryby, a przysmak w takiej postaci to killer na duże okonie i leszcze. Główną zaletą takiej mieszanki jest fakt dostarczenia wysokobiałkowego pokarmu, w nośniku, jakim są wspomniane ziemie i gliny. Mowa oczywiście o pokarmie takim, jak larwy ochotki, pinki lub mady, nie sycąc ryb w takim stopniu, jak zanęta podlodowa spożywcza.

Jak uatrakcyjnić zanęty podlodowe?

Jako doświadczeni wędkarze, proponujemy kilka trików, które dodatkowo uatrakcyjnią waszą zanętę.

  • Zanęta podlodowa spożywcza z gliną szczególnie na głębsze łowiska – pozwala to na zubożenie waszej mieszanki i dotarcie jej w całości do dna,
  • częstym problemem podczas podlodowych łowów jest utrzymanie ryb w łowisku, łowiąc czy to na spławik, czy na wykorzystują mormyszki. Rozwiązaniem na to jest regularne donęcanie, poprzez podawanie bezpośrednio do przerębla pojedynczych larw ochotki lub sklejonego jokersa.

Na koniec pamiętajcie, aby zimą zawsze swoją zanętę przecierać przez drobne sito. Powoduje to jej napowietrzenie, równomierne namoczenie i idealną pracę pod wodą, która jest bardzo atrakcyjna dla ryb. Takie sito może być idealnym prezentem dla wędkarza, który wykorzysta je z powodzeniem przez wiele sezonów.

Połamania!

Jak przygotować zanętę podlodową? Jak przygotować zanętę podlodową?1.3 (25.29%) głosów:102 5 102 Jak przygotować zanętę podlodową?