Jak wiązać dropshoty?

21 grudnia 2021|Ekipa BigRiver

Całość obejrzysz poniżej:

Dropshot to metoda, która zyskuje na popularności. Kiedyś wykorzystywana podczas połowu z łódki, teraz ma zastosowanie podczas łowienia z brzegu. Jest niezwykle przydatna, zwłaszcza do połowu wybrednych gatunków ryb. Dlatego wiązanie dropshotu powinien znać każdy pasjonat wędkarstwa.

Dropshot — co to jest?

Zanim przejdziemy do pomocnego instruktażu, warto, abyś poznał, co to jest dropshot.

Jest to metoda stosunkowo nowa, zaliczana do techniki spinningowej. Ma ona na celu przeławianie głębokich obszarów. Bardzo często, uważana za najlepszy sposób łowienia ospałych drapieżników. Duża część wędkarzy stosuje dropshot w przypadku okoni i sandaczy. Jest ona niezwykle prosta, skuteczna, a zarazem innowacyjna.

Zestaw dropshot składa się z:

  • przyponu,
  • obciążenia,
  • przynęty.

Cała metoda polega na zamocowaniu do haczyka przynęty za sam jej pyszczek. Warto dodać, że koniec żyłki jest wyposażony w obciążenie, a nie haczyk, jak to się ma w tradycyjnych połowach. Ciężarek mocowany jest do specjalnej agrafki zaciskowej, która umożliwia szybką zmianę głębokości. W tej technice musisz zwrócić uwagę na położenie haczyka, który powinien być w pozycji prostopadłej do żyłki głównej.

Skuteczność dropshotu

Możesz zastanawiać się, dlaczego ta metoda jest tak skuteczna i popularna. Otóż największym walorem jest położenie przynęty. Dzięki obciążeniu, żyłce oraz odpowiednio przymocowanemu haczykowi, wabik jest w pozycji prostopadłej do przymocowanej żyłki, a tym samym do złudzenia przypomina żywą, poruszającą się istotę. Taka zachęta jest niezwykle atrakcyjna dla ryb, nawet dla najbardziej opornych drapieżników. Warto dodać, że dropshot to technika, która jest skuteczna w różnych zbiornikach. W dodatku dzięki temu zastosowaniu skutecznie poprowadzisz przynętę w miejsca trudne i niedostępne np. miejsca krzaczaste, miejsca z konarami drzew, czy między dużymi kamieniami.

Jak wiązać dropszot?

Kiedy już wiesz, na czym polega metoda dropshot, teraz przyszła kolej na poznanie metody mocowania haczyka do żyłki. Wiązanie dropshotu nie jest skomplikowane, a po kilku próbach, szybko dojdziesz do wprawy.

Dropshot — potrzebne narzędzia

Aby poprawnie zawiązać haczyk metodą dropshot, potrzebujesz:

  • żyłkę wędkarską,
  • haczyk z oczkiem na dropshota.

Poza tym przyda Ci się obciążenie, które przymocujesz do końca żyłki. Wszystkie potrzebne akcesoria wędkarskie znajdziesz na BigRiver.pl – sklepie ze specjalistycznym sprzętem wędkarskim.

Wiązanie dropshotu — krok po kroku

Metoda wiązania dropshotów nie jest skomplikowana, wystarczy trochę precyzji, cierpliwości, a szybko dojdziesz do wprawy. Czas, jaki musisz poświęcić na przygotowanie wiązania haczyka to zaledwie 1,5 minuty. Poniżej znajdziesz przydatny poradnik — Jak wiązać dropshot?

Krok pierwszy — przygotuj żyłkę oraz wybrany haczyk do łowienia metodą dropshot. Ważne, abyś zaopatrzył się w dedykowany haczyk, który posiada oczko do mocowania żyłki. Następnie przewlecz żyłkę przez oczko haczyka.

Krok drugi — w lewej oraz prawej ręce trzymaj żyłkę, na której nawlekłeś haczyk. A następnie wykonaj pętle z żyłki.

Krok trzeci — następnie przesuń haczyk w miejsce krzyżowania się żyłek. I przełóż haczyk tak, aby znajdował się u góry, a żyłki tuż przy oczku haka.

Krok czwarty — obróć haczyk, kierując go do środka pętli. Wykonuj tą czynność kilka razy, obracając haczyk do środka pętli.

Krok piąty — następny etap to zaciśnięcie żyłki na haczyku. Aby wykonać tę czynność, w lewej ręce trzymaj jeden koniec żyłki oraz haczyk, a drugą ręką pociągnij drugi koniec żyłki, aby zacisnąć pętle na haczyku. Mocno zaciśnij pętle na haczyku.

Krok szósty — trzymając napiętą żyłę w obu dłoniach, sprawdź, czy haczyk jest odpowiednio zaciśnięty. W dodatku zwróć uwagę na położenie haczyka! Powinien być on prostopadły do poziomu napiętej żyłki.

To wszystko teraz wystarczy przymocować obciążenie do końca żyłki i sprzęt na dropshota gotowy! Jeśli szukasz więcej przydatnych instruktaży, to koniecznie zaglądnij do innych naszych poradników na blogu. Co więcej, zapraszam Cię do obserwowania nas w Social media oraz subskrybowania naszego kanału na Youtube. Tam znajdziesz wiele przydatnych poradników! Ponadto wszystkie potrzebne akcesoria oraz przynęty wędkarskie znajdziesz na naszym sklepie BigRiver.pl.

Jak wiązać dropshoty? Jak wiązać dropshoty?5 (100%) głosów:4 5 4 Jak wiązać dropshoty?