Wędka teleskopowa – jaką wybrać i kiedy warto z niej korzystać?

5 stycznia 2021|Ekipa BigRiver

Wędkowanie to dla niektórych po prostu hobby, któremu oddają się tylko od czasu do czasu. Przyjemnie jest wstać o brzasku, zabrać ze sobą wędkę, przynęty i udać się na cały dzień nad jezioro. Przy okazji można podziwiać wyjątkowe okoliczności przyrody. Wyprawy na ryby czasami odbywają się nawet w gronie rodziny i przyjaciół. W takich przypadkach najczęściej trwają one kilka dni i wymagają wcześniejszych przygotowań.

Jednak dla prawdziwych pasjonatów wędkowanie to także sport. Traktują go naprawdę poważnie, dlatego chętnie ulepszają swoje wyposażenie, nabywając nowoczesne i praktyczne gadżety. Bardzo dobrym przykładem są wędki teleskopowe. Z powodzeniem sprawdzi się zwłaszcza w przypadku bardziej mobilnych wędkarzy, którzy w trakcie łowienia wielokrotnie zmieniają swoje miejsce położenia.

Na rynku dostępne są różne ich modele i rozmiary. Każdy więc z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeżeli nie wiesz, jaką wędkę teleskopową wybrać, poproś o radę sprzedawcę lub bardziej doświadczonego wędkarza. Duże znaczenie ma jej długość, waga, ciężar wyrzutu, liczba części, z których jest zbudowana, a także stosowana przez użytkownika technika łowienia: spławikowa, gruntowa lub spinning. To właśnie ona w dużej mierze wpływa na wybór konkretnego typu wędki.

Co to jest wędka teleskopowa?

Budowa teleskopowa oznacza, że składanie poszczególnych elementów wędki nie wymaga jej demontażu. Części o mniejszych rozmiarach umieszczane są w większych członach. Dzięki temu nawet bardzo długie modele są niezwykle poręczne i mogą być przewożone w komfortowych warunkach. Zwykle umieszcza się je w specjalnym pokrowcu, torbie podróżnej lub po prostu w bagażniku samochodu. Jest to jedna z największych zalet tego rodzaju sprzętu.

Wędka teleskopowa pozwala jej użytkownikom na większą mobilność. Jest odpowiednia dla tych pasjonatów łowienia, którzy często przemieszczają się, zmieniając miejsce połowu. Z jej zalet skorzystają również początkujący wędkarze oraz ci, którzy udają się na ryby okazjonalnie, a wyprawa nie wiąże się z wielogodzinnymi przygotowaniami. Konstrukcja wędki pozwala na łatwy jej transport oraz komfortowe przechowywanie.

Mniej doświadczeni wędkarze mogą jednak mieć problem we właściwym jej doborze. Zastanawiają się, jaka wędka teleskopowa na ryby będzie dla nich odpowiednia. Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, należy określić rodzaj stosowanej techniki łowienia. Ten rodzaj sprzętu sprawdza się w przypadku spinningu, metody gruntowej oraz spławikowej. Warto także zwrócić uwagę na parametry połowu oraz wytrzymałość mechaniczną wędki.

Wędka teleskopowa – cechy

Każdy wędkarz powinien posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego, jak wybrać wędkę teleskopową, aby z powodzeniem służyła przez lata. Na tego rodzaju sprzęt decydują się nie tylko bardziej doświadczeni pasjonaci łowienia, ale przede wszystkim amatorzy tej dziedziny sportu. Dzięki specjalnej konstrukcji nie zachodzi konieczność demontowania wędki, aby po zakończonej wyprawie na ryby móc ją złożyć. Poszczególne części wchodzą w coraz większe jej elementy. To sprawia, że przyrząd jest poręczny oraz praktyczny.

Niezawodna wędka teleskopowa posiada następujące cechy:

  • długość – jest zróżnicowana i dostosowana do umiejętności użytkownika oraz jego wędkarskiego doświadczenia; standardowe modele mierzą 3 m, 4,5 m, 5 m, a nawet 6 m; wędzisko w żadnej z tych wersji nie jest jednak zbyt długie; najdłuższe wędki teleskopowe przeznaczone są dla osób już wprawionych w łowieniu, zrzucających przynętę na dalsze odległości,
  • blank – węglowa wędka teleskopowa wyróżnia się niezwykle wytrzymałym blankiem, wykonanym właśnie z włókien węglowych; tego rodzaju sprzęt jest lekki, wygodny, a także odporny na uszkodzenia oraz zmienne warunki atmosferyczne,
  • technika łowienia – dzięki wędce teleskopowej użytkownik może łowić ryby metodą gruntową, spławikową oraz spinningu.

Odpowiednia wybór wędki teleskopowej sprawi, że wyprawy na ryby staną się jeszcze bardziej przyjemne, komfortowe i skuteczne.

Kiedy warto skorzystać z wędki teleskopowej?

Wiedząc już, jaką wędkę teleskopową wybrać, warto zapoznać się z poszczególnymi metodami łowienia, do których ona służy. Najczęściej sprzęt tego rodzaju wykorzystywany jest do połowu na spławik zarówno w wodach stojących, jak i płynących. Ułatwia wędkarzom przemieszczanie się wokół zbiornika. Proces rozkładania i składania wędki jest szybki oraz nie wymaga demontowania jej części składowych. Można ją transportować i przechowywać w bardzo komfortowych warunkach, np. w torbie czy bagażniku.

Wędka teleskopowa znajduje zastosowanie także w metodzie gruntowej i spinningu. Tutaj należy wybrać odpowiednią jej długość, wagę, ciężar wyrzutu, liczbę części, a także długość transportową. W zależności od gatunku łowionych ryb potrzebny również będzie odpowiedni kołowrotek, przynęty oraz wędzisko.

W wędkę teleskopową powinni wyposażyć się nowicjusze wędkarstwa, osoby, które okazjonalnie udają się na ryby, jak również bardziej doświadczeni pasjonaci łowienia. Każdy model posiada określone parametry i wymiary, dostosowane do poziomu umiejętności użytkownika.

Jak wybrać wędkę teleskopową?

Od tego, jaka wędka teleskopowa na ryby znajduje się w wyposażeniu wędkarza, zależeć będzie stosowana przez niego technika łowienia.

  • Metoda gruntowa – tę technikę wykorzystuje się do połowu leszczy, karpi i innych dużych oraz średnich wielkości ryb; wędki teleskopowe przeznaczone do tej metody wyróżniają się dobrymi parametrami ciężaru wyrzutu; dzięki temu wędkarze mogą zrzucać do zbiornika wodnego nawet dużej wielkości przynęty; w przypadku tego rodzaju sprzętu należy zwrócić szczególną uwagę na akcję szczytówki; modele te są w stanie udźwignąć nawet kilkukilogramowe ryby.
  • Spinning – wędki teleskopowe używane w tej technice stosowane są do łowienia gatunków drapieżnych, takich jak szczupaki, sandacze czy okonie; sprzęt powinien być poręczny, wytrzymały oraz lekki; szczególnie istotne są takie jego parametry jak ciężar wyrzutu oraz długość; niezawodność wędek do spinningu wynika także z szybkiej akcji szczytowej oraz niewielkiej wagi. Przykładem ciekawej propozycji może być chociażby wędka Mikado Xplode Heavy Float 300.
  • Metoda spławikowa – wędki teleskopowe wykorzystywane są w tej technice ze względu na łatwość ich transportu; po złożeniu można je zapakować do specjalnej torby lub bagażnika samochodu; poszczególne modele wykonane są najczęściej z wytrzymałego włókna węglowego, które poza doskonałą trwałością zapewnia także lekkość i poręczność; tego rodzaju sprzęt powinien cechować się szybką akcją szczytową.

Przed dokonaniem zakupu wędki teleskopowej warto więc określić stosowaną technikę łowienia. Tylko w ten sposób uda się wybrać niezawodny, odpowiedni model.

Wędka teleskopowa – o czym należy pamiętać?

Wiedza na temat tego, jak wybrać wędkę teleskopową, jest niezwykle przydatna, ponieważ istnieje wiele różnych czynników, które należy wciąż pod uwagę. Warto pamiętać, że jej długość należy dostosować do wykorzystywanej metody łowienia. W przypadku najbardziej popularnej techniki spławikowej wędka powinna mierzyć od 3 do 5 metrów. Konstrukcja teleskopowa powoduje, że po jej złożeniu osiąga długość zaledwie 60 cm. Jest więc poręczna, a także łatwa w transporcie i przechowywaniu. Zaleca się, aby to właśnie od niej rozpocząć przygodę z wędkarstwem.

W przypadku łowienia ryb gruntowych i drapieżnych, które żerują przy samym dnie zbiornika wodnego, ważne jest, aby wędka teleskopowa wyróżniała się doskonałą wytrzymałością, dużym ciężarem wyrzutowym, miękką akcją wędziska oraz łagodnym prowadzeniem holu. Dzięki temu ryzyko zerwania się ryby jest minimalne.

5/5 - (1 vote)