- today
- favorite 37 polubień
- remove_red_eye 2098 odwiedzin
Odpowiedź na pytanie, czy wędkarstwo jest sportem nie, jest jednoznaczna, a próbując rozwikłać ten problem, trzeba rozbić go na czynniki pierwsze. W środowisku wędkarzy, część z nich twierdzi, że wędkarstwo jest sportem, a inni, że nie. Obydwie grupy mają rację, gdyż zależy to od punktu widzenia.
Zanim rozpatrzymy to przez pryzmat tego, czym jest wędkowanie, warto przytoczyć definicję sportu zaczerpniętą z encyklopedii PWN:
- „sport: z założenia pokojowe
- współzawodnictwo, którego istotę stanowi indywidualna bądź zespołowa rywalizacja (wg
- określonych reguł) prowadzona zgodnie z zasadami fair play oraz dążenie do osiągania jak
- najlepszych wyników, podejmowane także m.in. w celu rekreacji i doskonalenia własnych
- cech fizycznych
Z tego wynika, że wędkarstwo kojarzone z PZW (Polskim Związkiem Wędkarskim) nie zawsze musi być kojarzone ze sportem i jest to słuszne. Ta organizacja nie jest bowiem związkiem sportowym, a stowarzyszeniem zrzeszającym wszystkich wędkarzy, w tym rekreacyjnych. PZW posiada jednak sekcję sportową.
Czy wędkowanie to sport? Sekcja sportowa przy PZW
Biorąc pod uwagę, że wędkowanie sportowe radykalnie różni się od rekreacyjnego, trzeba oddzielić te dwie formy aktywności. Sekcja sportowa przy PZW regularnie organizuje zawody wędkarskie, prowadzi tabele i klasyfikacje, a to wszystko w duchu rywalizacji sportowej. Sedno zawodów wędkarskich nie różni się od rywalizacji znanych z innych dziedzin sportu i całkowicie wyczerpuje znamiona powyżej przytoczonej definicji. Nie każdy wędkarz jest jednak sportowcem. Ci, którzy określają się tym mianem, biorą udział w zawodach. Wiąże się to z dodatkowymi obowiązkami (formalnymi i nieformalnymi), takimi jak:
- posiadanie karty wędkarskiej,
- opłacona składka za wędkowanie,
- szlifowanie swoich umiejętności wędkarskich,
- inwestowania w optymalny sprzęt do wędkowania,
- chęć rozwoju i startowania w zawodach coraz wyższej rangi.
Jak widać, odpowiedź na pytanie, czy łowienie ryb to sport, jest jednoznaczna. Nie każdy wędkarz ma jednak takie ambicje. Reszta łowi typowo rekreacyjnie i nie nastawia się na jak najwyższą skuteczność połowu (co pozostaje domeną wyczynowych wędkarzy), a jedynie na przyjemne spędzenie czasu.
Wędkowanie a sport – jak przebiega rywalizacja wędkarzy?
Wędkarze z zawodniczymi aspiracjami zaczynają od najniższego szczebla rozgrywek. Są to towarzyskie zawody, które jednak wyczerpują znamiona sportu wyczynowego i pełnoprawnej rywalizacji sportowej. Organizowane są też zawody regionalne w kołach wędkarskich, których zwycięzcy otrzymują prawo do rozpoczęcia rywalizacji na wyższym poziomie rozgrywek. Tego typu zawody są ogólnodostępne, jednak widać w nich konkretną hierarchię. Mimo wszystko jest to dopiero początek, gdyż pozostaje jeszcze profesjonalna liga sportowa.
Wędkarstwo a sport – jak wygląda rywalizacja w lidze sportowej?
Profesjonalna liga sportowa zrzeszająca wędkarzy ma na celu wyłonienie najlepszych zawodników. Jeszcze do niedawna, aby należeć do ligi sportowej, należało posiadać licencję sportowca. Wiązało się to z koniecznością złożenia wniosku w siedzibie rodzimego okręgu, wraz z aktualnymi badaniami lekarskimi wykluczającymi przeciwwskazania do uprawiania tego sportu. Tak wydana licencja miała okres ważności i trzeba było ją odnawiać. Sam fakt, że do uprawiania wyczynowego wędkarstwa potrzebna jest licencja, wiąże się z tym, że wymaga ono dużej ilości włożonej wysiłku tak fizycznego, jak i psychicznego. Jak widać, powyższy schemat organizacyjny oraz tworząca się przez to hierarchia w światku zawodników wędkarstwa nie różni się niczym, od innych dyscyplin sportu i tworzonych w ich ramach lig.
Rodzaje wyczynowego wędkarstwa
Odpowiadając na pytanie, czy wędkarstwo to sport, nie sposób pominąć faktu, że wędkarstwo ma różne oblicza, a laicy często spłycają całą tę dziedzinę. W ramach zawodów i specjalizacji wśród wędkarzy prowadzi się wiele rodzajów sekcji, takich jak:
- spinningowa,
- spławikowa,
- gruntowa-feederowa,
- rzutowa,
Każda z nich skupia i łączy wędkarzy zainteresowanych konkretną metodą. Jednocześnie każda radykalnie się od siebie różni. Do każdej dyscypliny oczywiście niezbędny jest specjalny sprzęt – wędki stanowią podstawę.
Jakie są koszty uprawiania wyczynowego wędkarstwa?
Wbrew pozorom wędkarstwo na najwyższym poziomie jest bardzo drogie. Międzynarodowe zawody skupiające najlepszych wędkarzy mogą mieć wpisowe na poziomie kilku tysięcy Euro. Na tym koszty jednak się nie kończą. Trzeba uwzględnić także dojazd na zawody, koszty noclegu, a często wymagany jest także własny sprzęt pływający. Koszty w ostatnich latach zdecydowanie wzrosły na skutek profesjonalizacji tego sportu. Kilka dekad temu wystarczyło dysponować kwotą kilkuset Euro, na co składał się podstawowy sprzęt pozwalający na wędkowanie oraz utrzymanie ryb w dobrej kondycji do końca tury. Zawody spinningowe modły być nawet tańsze. Dzisiaj jednak sam sprzęt jest na tyle drogi, że koszt jednej wędki może wynieść tyle, ile cena używanego auta. Do tego dochodzi zaawansowany sprzęt elektroniczny, taki jak echosondy wędkarskie, nowoczesne łodzie i ogromna ilość specjalistycznego osprzętu, takiego jak setki dedykowanych przynęt i zanęt. Zdecydowanie nie można tego uznać za aktywność rekreacyjną.
Wędkarstwo to sport, czy hobby?
Jak widać, rekreacyjne łowienie ryb a sport to zupełnie co innego. Trzeba jednak pamiętać, że są to dwie zupełnie odmienne aktywności, z których każda ma inne cele, tak jak w przypadku innych popularnych aktywności, które można uprawiać wyczynowo (na poziomie zawodniczym) lub całkowicie rekreacyjnie. Niestety obecna sytuacja pandemiczna na świecie spowodowała, że większość wędkarskich zawodów sportowych została odwołana lub przełożona na możliwie najbliższy termin, którego jednak do tej pory nie udało się ustalić. To sprawiło, że jedyną aktywnością, która pozostała wędkarzom jest wędkowanie rekreacyjne i szlifowanie swoich umiejętności. Co prawda organizowane są improwizowane zawody w małych grupach znajomych i kołach, ale nie jest to robione na masową skalę. Podsumowując, wędkarstwo to forma aktywnego spędzania czasu nad wodą i sama w sobie sportem nie jest, ale są ludzie, którzy stworzyli ligi, sekcje i kluby sportowe zajmując się tylko tym. Dla nich wędkarstwo to bez dwóch zdań sport. Jedno, o czym warto pamiętać, nie zależnie od tego, czy jest się wyczynowym wędkarzem, czy amatorem, ryba to żywa istota. Traktujmy ją z należytym szacunkiem, wypuszczajmy możliwie jak najwięcej ryb, z tych, które uda nam się złowić i dbajmy o to, aby nasze wody były czyste i obfitowały w możliwie największą liczbę dorodnych okazów.