Całość obejrzysz poniżej:

Wybór odpowiedniej długości przyponu ma bezpośrednie przełożenie na skuteczność połowów. Natomiast różnica długości kilku centymetrów z reguły nie powoduje większych różnic dla przeciętnego wędkarza. Oczywiście przy wyczynowym łowieniu ryb będzie to miało znaczenie.

Przy tworzeniu przyponów stosuje się takie długości jak:

  • 10 centymetrów – do łowienia drobnych ryb na bardzo małe haczyki,
  • 15 centymetrów – na małe ryby do 20 centymetrów,
  • 20 centymetrów – przy stojącej wodzie na średnie i większe ryby,
  • 25 centymetrów – do wykorzystania przy wodach płynących,
  • 35 centymetrów – przy łowieniu z wykorzystaniem większych haczyków,
  • 40 centymetrów – do wykorzystania przy dużych przynętach.

Wybór odpowiedniej długości przypony zależy od doświadczenia wędkarza z połowami na konkretnym zbiorniku. Znaczenie ma również to, na jakie ryby przygotowuje się przypon. Metodą prób i błędów można zorientować się jak wiązać przypon na ciasta wędkarskie, aby uzyskać najlepsze rezultaty.

Dlaczego samodzielne stworzenie przyponu to lepsze rozwiązanie?

Gotowe wersje przyponów nigdy nie będą idealnie dopasowane do potrzeb. Znalezienie produktu mającego odpowiednie cechy użytkowe to konieczność poświęcenia czasu, aby zapoznać się z tym, co jest dostępne na rynku wędkarskim. Równocześnie przypony, które są samodzielnie wiązane będą w stanie zapewnić dużo lepsze efekty. Zatem warto poświęcić czas na samodzielne przygotowanie odpowiedniego dla złowionej ryby przyponu. Poznając proste metody na to jak wiązać przypon na pasty, można dość szybko nauczyć się jego tworzenia. Z czasem dla większości wędkarzy montowanie między innymi zestawów staje się rutyną. Podobnie jest z przyponami. Ich wiązanie nie będzie problemem, gdy zacznie się je przygotować w regularny sposób. Oczywiście najważniejszy jest pierwszy krok, czyli zapoznanie się ze sposobem tworzenia przyponu. W tym celu warto skorzystać z naszego poradnika wideo, który w prosty sposób i krok po kroku prezentuje sposób wiązania przyponu.

Jak zawiązać przypon na plecionkę?

Szczególnie na początku przygody z wędkowaniem wiązanie przyponu może być nieco kłopotliwe. Z tego powodu wielu wędkarzy decyduje się na zakup gotowych wersji. Natomiast takie mogą nie pozwolić uzyskać odpowiednich rezultatów podczas łowienia. Warto jest wiedzieć jak w prosty sposób można przygotować przypon. Wykorzystanie poradnika ułatwi jego samodzielne przygotowanie. Kilka powtórzeń zaprezentowanej metody pozwoli nauczyć się jak wiązać przypon na pasty i ciasta wędkarskie.

Do przygotowania przyponu należy zaopatrzyć się w:

Krok pierwszy – na początku trzeba przygotować odpowiedniej długości plecionkę. Określenie tego jak długa ma być plecionka zależy między innymi od miejsca łowienia. Na potrzeby nauki wykonania przyponu warto wykorzystać nieco dłuższą plecionkę. " Krok drugi – plecionkę należy połączyć ze sprężyną. Jej wielkość zależy od tego, ile przynęty zamierza się zastosować. Wykorzystując nawet zwykły węzeł przywiązujemy plecionkę do sprężyny. " Krok trzeci – na końcówkę plecionki zakładamy haczyk i przeciągamy go do sprężyny. Ustalenie odległości haczyka od sprężyny zależy od tego, ile pasty, czy ciasta zamierzamy nałożyć. W celu zamocowania haczyka owijamy go plecionką. Na końcu zaciskamy haczyk. " Wiedząc, jak wiązać przypon na ciasta wędkarskie, można samodzielnie eksperymentować z różnymi ustawieniami haczyka, wielkościami sprężyny, czy długościami plecionki. W ten sposób będzie można je dopasować do miejsca, w którym będzie odbywać się łowienie. W celu zapoznania się z innymi poradnikami wędkarskimi zachęcamy do odwiedzenia naszego bloga. Można tam znaleźć wideo prezentujące jak przygotować między innymi przynęty, wykonać różne węzły. Zapraszamy także do subskrypcji kanału Youtube, gdzie regularnie pojawiają się nowe filmy z przydatnymi i ciekawymi poradami.