- today
- favorite 6 polubień
- remove_red_eye 486 odwiedzin
Sum jest rybą trudną do złapania, a do tego bardzo silną i waleczną. Niewątpliwie to jedna z najbardziej wymagających zdobyczy w wędkarstwie śródlądowym. Dlatego kołowrotek, który wybierzemy, musi być bardzo wytrzymały. Jaki kołowrotek na suma wybrać? Podpowiadamy!
Kołowrotek na suma – jakie mamy możliwości?
Trzeba pamiętać, że kołowrotek na suma to jeden z najważniejszych elementów, o jakie należy zadbać przy jego połowie. Dlatego nie powinno się oszczędzać przy wyborze „kręcioła”. Wszystkie elementy powinny działać precyzyjnie i skutecznie, ale ten w szczególności. Na rynku od lat dostępne są kołowrotki sumowe wykonane z aluminium, duraluminium, grafitu i grafitu wzmacnianego ABS. W ofercie BigRiver.pl można znaleźć bardzo szeroki asortyment, jeśli chodzi o kołowrotki - dbamy o to, aby były to elementy najwyższej jakości. Największą popularnością wśród wędkarzy sumowych cieszą się warianty aluminiowe. Są przede wszystkim lekkie, a zarazem wytrzymałe i odporne na przeciążenia, które powstają w trakcie połowu suma. Sprawdzają się także bardzo dobrze w trudnych warunkach pogodowych. Jeśli chodzi o kołowrotek sumowy, podstawą jest bardzo dobrze działający hamulec, a także duża szpula, która umożliwia nawinięcie nawet kilkuset metrów plecionki lub żyłki.
Jak wybrać kołowrotek na suma?
Jeśli chodzi o kołowrotki sumowe, cechą najbardziej charakterystyczną jest ich duża moc. Obecnie na rynku wędkarskim dostępnych jest wiele typów kołowrotków na suma. Ważne, aby zadbać o jak najlepszą jakość kołowrotka, ale należy mieć na uwadze jedną kwestię - trzeba pamiętać, aby kołowrotek nie był za ciężki i nie obciążał całego zestawu. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj szpuli i hamulca się zdecydujemy, zadbajmy o to, by były to elementy najwyższej jakości. Podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego kołowrotka na suma, jest jego rozmiar. Im większy zasięg ma mieć zestaw, tym szpula kołowrotka musi być większa.
Jak wybrać kołowrotek sumowy – poznaj najważniejsze rodzaje
Kołowrotki sumowe możemy sklasyfikować, biorąc pod uwagę następujące czynniki:
- rodzaj szpuli,
- rodzaj hamulca,
Znaczenie podczas wyboru ma również:
- pojemność szpuli,
- rozmiar szpuli,
- waga szpuli,
- liczba łożysk.
Rodzaje kołowrotków sumowych – podział ze względu na rodzaj szpuli
- Szpula ruchoma - oś kołowrotka ułożona jest prostopadle względem wędki. Wyróżniają się prostą konstrukcją, która jest jednak bardzo mocna i wytrzymała. Możemy je stosować podczas połowów suma metodą np. gruntową.
- Szpula stała - najwygodniejsze i najprostsze w obsłudze są kołowrotki na suma o stałej szpuli. Można ich używać podczas połowów każdą techniką. Jest to wariant z osią kołowrotka ułożoną równolegle do wędki. Są niezwykle uniwersalne. Z powodzeniem mogą nam posłużyć także do łowienia suma.
Kołowrotki sumowe – podział ze względu na rodzaj hamulca
- Kołowrotki z przednim hamulcem (górnym) - to wariant z większymi podkładkami ciernymi, dzięki czemu odznaczają się wysoką skutecznością. Sprawia to, że cieszą się dużym zainteresowaniem wśród wędkarzy. Na ich popularność wpływa jeszcze jedna cecha – możliwość łatwej regulacji podczas holu ryby. W przypadku suma może to okazać nieocenioną pomocą.
- Kołowrotki z tylnym hamulcem (dolnym) - to rzadziej wybierane rozwiązania. Znajdują one zastosowanie w metodzie spławikowej lub karpiowej. Są również chętnie używane w trakcie połowów dużych ryb metodą gruntową, co często wykorzystują wędkarze sumowi, a to za sprawą ich stabilności i niezawodności. Wyposażone są w blokadę znajdującą się z tyłu, przez co hamowanie odbywa się przy wykorzystaniu przekładni.
Rozważając wybór danego rozwiązania, powinniśmy kierować się przede wszystkim własną wygodą. Kupując kołowrotek na suma, trzeba mieć na uwadze również parametry techniczne, które wpływają przede wszystkim na precyzje działania, skuteczność i naszą wygodę.
Jaki kołowrotek na suma wybrać – zdecyduj o rodzaju szpuli, rozmiarze, wadze, czy liczbie łożysk.
- Pojemność szpuli kołowrotka sumowego powinna wynosić 200-300 metrów. Wszystko w zależności od tego, jaką metodą będziemy poławiać suma. Zapewni to sumowi możliwość dalekiego odjazdu, sprawiając, że ryba bardziej się zmęczy. Wtedy wyciągnięcie z wody będzie łatwiejsze.
- Rozmiary kołowrotka sumowego powinny mieścić się w przedziale od 4000 do 12000. Tutaj również wszystko zależy od metody połowu suma. Sumy to waleczne ryby, podczas łowienia których sprzęt narażony jest na duże obciążenia. Musi być zatem bardzo wytrzymały.
- Duże rozmiary kołowrotków sumowych sprawiają, że również ich waga jest spora. Jednak dzięki nowoczesnym materiałom i technologiom użytym podczas ich produkcji na rynku dostępne są również modele lekkie, których ciężar nie przekracza 350 gramów, ale na rynku wędkarskim, w tym na stronie BigRiver.pl możemy również kołowrotki, które ważą ok 1kg.
Liczba łożysk również ma znaczenie. Ważne, aby były wykonane były z odpowiedniego materiału, np. stali nierdzewnej. Bezwzględnie zaś unikajmy plastiku. Ważniejszy od liczby łożysk jest ich rozkład. Dobrze, jeśli elementy te znajdują się nie tylko na kole głównym, ale także w rolce kłąbka, rotorze czy też mechanizmie posuwu.
Oto lista kołowrotków sprawdzonych i polecanych przez nas oraz doświadczonych sumiarzy, które sprawdzają się w połowie suma metodą stacjonarną:
- Okuma Tomcat PC-14000 FD 6+1BB - Penn Slammer 760 - Black Cat Passion PRO FD - Quick 4 9000 FD 6+1BB - Quick 3 8000 FD 9+1BB