- today
- favorite 30 polubień
- remove_red_eye 1140 odwiedzin
Podczas wyboru kija pod suma musimy określić się, jaką metodą chcemy je łowić. Dla początkujących wędkarzy sumów, którzy łowią jedynie stacjonarnie, wędka na suma o długości 300 lub 330 cm powinna okazać się bardzo dobrym wyborem. Dłuższą wędką jest znacznie łatwiej zaciąć suma ze znacznej odległości. Sum nie bez powodu zasłużył sobie na tytuł króla polskich rzek i jezior – jest to największa i najsilniejsza ryba, jaką można w tych miejscach spotkać. Jak można się zatem spodziewać, sprzęt na suma musi być odpowiednio wytrzymały.
Jaki sprzęt na suma wybrać – optymalna wędka na króla polskich rzek i jezior!
Warto rozpocząć od wyboru kija – ten powinien się składać z dwóch lub trzech elementów. Wędki teleskopowe są znacznie słabsze i nie sprawdzają się przy większym obciążeniu. Trzeba również pamiętać, że im większe ryby, tym większy maksymalny ciężar wyrzutu. Jeśli nie ma się zamiaru kupować specjalnego kija sumowego, alternatywną mogą okazać się modele przystosowane do połowu karpi – te również wyróżniają się ponadprzeciętną wytrzymałością. Pomimo tego należy pamiętać, że wędka na suma jest znacznie mocniejsza od wędki na karpia, dlatego poradzi sobie z większymi okazami. To istotne, aby taka wędka nie była ni zbyt miękka, ani zbyt twarda – warto dopasować ją pod swoje własne upodobania.
Warte polecenia wędki to:
- MADCAT WHITE DELUXE 320 CM 150/350
- MIKADO Cat Fish 300 300g
- MADCAT GREEN DELUXE 320 3.20M 150-300G
- BLACK CAT PERFECT PASSION 3.2M 600G
Jaki sprzęt na suma – wybór najlepszego kołowrotka
Sprzęt na suma to także kołowrotek – musimy spojrzeć na jego rozmiar oraz siłę hamulca. Trzeba pogodzić się z tym, że nie będzie to najtańszy zakup, dlatego nie powinno się na nim oszczędzać. Wolny bieg to tylko kwestia wygody – nie jest on potrzebny przy połowie suma, jeśli jednak się go preferuje, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać kołowrotek z tą funkcją. Kolejna indywidualna kwestia przy wyborze sprzętu na suma to wielkość kołowrotka. Zależy to przede wszystkim od tego, czy zestaw się wyrzuca, czy wywozi. Koniecznie należy jednak mieć na uwadze fakt, że holowanie suma to dość wymagające zadania, a ryba ta jest w stanie odjechać na dużą odległość. Z tego powodu nie powinno się decydować na rozmiar kołowrotka poniżej 6000 – trzeba zostawić sobie odpowiedni zapas plecionki i wyposażyć się w model z mocnym hamulcem. Dobre kołowrotki powinny mieć po kilka łożysk, które muszą pracować płynnie oraz być wytrzymałe. Całość powinna być zamknięta w solidnej obudowie, odpornej na warunki atmosferyczne. Odradza się stosowania kołowrotków, które nie są sprawdzone na dużych rybach. Obecny rekord Polski złowionego suma wynosi 102 kg – daje to nieco perspektywy na powód, dla którego wybrany sprzęt musi być porządny. Najważniejszy jest dobrze ustawiony hamulec, w którym nie ma luzów. Gdy sum się rozpędzi po zacięciu, bardzo trudno jest go zatrzymać, a w takiej sytuacji dodatkowa zabawa hamulcem kołowrotka może spowodować zerwanie się ryby lub nawet wyrwanie wędki z ręki.
Polecane kołowrotki:
- Black Cat PASSION PRO FD 6100
- Dam QUICK 4 9000 FD 6+1BB
- BLACK CAT BUSTER SPIN FD 680
Plecionka czy żyłka? Odwieczny dylemat początkujących sumiarzy
Zastanawiając się jaki sprzęt na suma wybrać, plusów i minusów można dopatrzeć się po każdej stronie. Rodzaj linki zależy od kilku czynników: stosowanego sprzętu, warunków na danym łowisku oraz doświadczenia wędkarza. Żyłka w porównaniu do plecionki jest dużo słabsza oraz bardziej podatna na przecierania, natomiast plusem jest jej rozciągliwość. Zaleca się stosować plecionki o grubości powyżej 0.40 mm. Nie można zapomnieć, że plecionki również się niszczą od wody lub słońca, dlatego co najmniej co 2 sezony trzeba je wymienić na nowe. Odradza się przewijać plecionkę na drugą stronę, co często robi wielu wędkarzy. Przekonanie, że po drugiej stronie plecionka jest całkiem nowa, jest błędne. Okazać się może, że plecionka była przetarta i cały zestaw razem z nadmiarem plecionki najprawdopodobniej urwie się na rybie. Nikt nie chciałby, aby sum pływał z zestawem w pysku.
Polecane plecionki:
- BLACK CAT Plecionka S-Line 0,45mm oraz 0,55mm
- MADCAT PLECIONKA 8X SUMOWA 270m 0,50mm
- MIKADO NIHONTO OCTA BRAID ORANGE 300M 0,50MM
Pozostały sprzęt na suma – o czym nie można zapomnieć?
Akcesoria, przypony, haki wybierać powinno się w zależności od tego, w jaki sposób ma się zamiar łowić i jakiej przynęty będzie się używać. Cały sprzęt na suma jest większy i mocniejszy od standardowych akcesoriów np. na feedera. W przypadku łowienia stacjonarnego można zarzucić zestaw w wybrane miejsce bądź po prostu wywieźć go pontonem, jeśli dysponuje się jednostką pływającą. Na przypon przeważnie używa się żyłki monofilamentowej o grubości od 1 do 1.3 mm. Żyłka ta jest dość sztywna, ale nie na tyle, aby nie dało się zawiązać haka lub kotwicy. Oczywiście możemy dokupić specjalne zaciski do mono, jeśli nie ma się zamiaru wiązać kotwicy lub haka. Uwaga – Fluorokarbon przy zaciśnięciu łuski zaciskowej może znacznie stracić na wytrzymałości, dlatego lepiej go zawiązać. Jeszcze do niedawna na przypony używało się grubszej plecionki, jednak mono przynosi znacznie lepsze efekty. Zestaw taki się nie pokręci, a pozostaje przy tym sztywny, jest także bardziej odporny na przetarcia zawad w rzece lub tarki suma. Sprzęt na suma to jednak bardzo obszerny temat – na inne akcesoria i gadżety poświęcimy osobny materiał.