Wielu mniej i bardziej doświadczonych wędkarzy zastanawia się, jak łowić klenia – czyli jedną z najbardziej ostrożnych. Okazuje się, że choć zasadzanie się na nią przyprawiło już niejednego wędkarza o szaleństwo, to istnieją dwie całkiem dobre metody na tę rybę. Pierwsza z nich to łowienie klenia z gruntu, druga na spinning – której poświęcimy dzisiejszy poradnik.

Zanim zaczniesz wybierać sprzęt na klenia – poznaj rybę i jej zwyczaje!

To powinno być zasadą w przypadku każdej ryby, a zwłaszcza, jeśli chodzi o tak płochliwą jak kleń: by dobrać odpowiedni sprzęt trzeba trochę bliżej poznać interesujący nas gatunek. Zanim więc podpowiemy, jaki sprzęt na klenia - kilka ważnych informacji o tej rzecznej rybie. Żeruje ona na mniejszych rybkach i owadach, gdyż w porównaniu do szczupaka nie ma tak dużego pyska. Właściwie kleń żeruje to, co wpadnie do wody, nie wybrzydzając sięga po robaki dryfujące po jej tafli, choć jako urodzony drapieżnik czasem i urządzi sobie polowanie na mniejsze gatunki rybek. Jeśli chcesz złowić klenia przede wszystkim potrzebujesz nieprzebraną dozę cierpliwości, z racji tego, z jak bardzo płochliwym gatunkiem mamy do czynienia. Unikaj tupania, uważaj na to, by w drodze do wody nie hałasować. Kleń jest jednak wrażliwy nie tylko na drgania i dźwięk – trzeba także uważać na to, by nie dojrzał wędkarza. Stąd decydując się na łowienie klenia znajdź wygodne miejsce za krzakami, czy inne stosownie oddalone od wody, pozostające poza jego zasięgiem.

Jakie przynęty na klenia?

Woblery to najbardziej polecane przynęty spinningowe na klenia. Możesz postawić między innymi na wszelkiego rodzaju:

  • małe rybki,
  • owady.

Dobrym wyborem są tak zwane "smużaki" – przynęty, które dryfują po tafli wody, nie zaniżając się podczas prowadzenia. Sprawdzają się ponieważ klenie już z daleka potrafią wypatrzyć przynętę, która robi załamania na tafli. Woblery te są bardzo małe, a co za tym idzie – lekkie, zwykle w zakresie od 1,5- 2g, choć można znaleźć i te, które nie przekraczają nawet 1g. Zwróć uwagę na ster przy tych przynętach - jest krótki i ustawiony niemalżpionowo do niej. Niekiedy może się również udać złowienie klenia na małe obrotówki oraz niewielkie gumy, choć jako specjaliści w temacie polecamy właśnie woblery.

Jaka wędka na klenia?

Teraz można przejść do zastanowienia się nad tym, jakie wędki na klenia będą najlepsze. Biorąc pod uwagę powyższe informacje – mile widziane są dłuższe wędki, które pozwolą zachować pożądaną odległość od wody. Kije o długości 2,7 czy 3 metrów wydają się wystarczającym wyborem, który pomoże zwiększyć zasięg rzutu oraz prowadzenia. Biorąc pod uwagę, że przynęty na klenia są lekkie – wybierając wędki na klenia można pomyśleć o maksymalnej gramaturze około 5g - jednak nie zapominając przy ostatecznym wyborze o sile ryby. Maksymalna gramatura wyrzutu wędki najczęściej waha się między 8 a 20g, pamiętaj jednak, że ważniejsza jest sama praca wędziska niż jego c.w. Wędka na klenia powinna charakteryzować się również takimi cechami, jak bardzo wolna i miękka praca. To pozwoli jej spełnić najważniejsze zadania podczas połowu klenia. Pierwsze to możliwość dalekiego wyrzucania przynęty, aby łowiąc na 2g przynęty nie myśleć o tym, że wobler ma załadować wędkę, lecz pamiętać, że to wędka swoją masa ma nadać pędu i wystrzelić wobka. Drugim zadaniem miękkiej wędki jest uwzględnienie już wspomnianej waleczności ryby. Chodzi o to, by wędzisko, które podczas holu pracuje na całej swojej długości było w stanie ujarzmić tę wodną bestię.

Wędki na klenia godne polecenia:

  • Dragon slow lure - wędka na blanku muchowym, czyli potrafiąca ciskać najmniejsze przynęty na bardzo duże odległości.
  • Mikado chubster - nieco sztywniejsza wędka od Dragona, która ma jednak tę zaletę, iż będzie wybaczać więcej błędów.

To tak zwane wędki spinningowe, które naszym zdaniem sprawdzą się tutaj najlepiej.

Z jakim kołowrotkiem masz większe szanse na klenia?

Wędka kleniowa to wiele różnych opcji wyboru kołowrotka. Najczęściej wędkarze sięgają po małe kołowrotki (1000 – 2000.), czyli takie same jak te używane przy okoniówce. Z pewnością to dobry wybór pod względem wagi – mały kołowrotek to lekki kołowrotek, więc nie męczy ręki. Można oczywiście też pokusić się o wybór większego kołowrotka (3000 – 4000) i jak się okazuje w przypadku klenia to naprawdę ma sens.

Najważniejsze cechy do uwzględnienia tutaj to:

  • waga kołowrotka
  • wielkość szpuli.

Wielu wędkarzy trzyma wędkę nad uchwytem kołowrotka, przez co wędka wydaje się lżejsza. Dla takich osób delikatnie cięższy kołowrotek spowoduje jeszcze lepsze wyważenie kija, a co za tym idzie, wędka będzie wydawała się jeszcze lżejsza. Drugim aspektem jest szerokość szpuli. W rozmiarze 3000 szpula jest dużo większa niż w rozmiarze 1000. Choć nie jest to kluczowy parametr – trzeba pamiętać, iż zdecydowanie zwiększa zasięg wyrzutu lekkimi przynętami.

Jak dobrać żyłkę do siły klenia?

Od razu wyjaśniamy, że z racji tego, iż żyłka jest bardziej rozciągliwa niż plecionka to lepiej poradzi sobie z holem dużej ryby, jaką jest kleń. Dodatkowo żyłka jest przeźroczysta i kleń będzie miał trudność by ją zauważyć – co jest dodatkowym atutem w tym przypadku. Biorąc pod uwagę siłę tej ryby polecamy grubość od 0.16 do 0.18, co w połączeniu z miękką wędką sprawi, iż nie powinny się pojawić żadne problemy związane z holowaniem ryby. Alternatywnie można sięgnąć po fluorocarbon na przypon, który jest jeszcze mniej widoczny w wodzie, co może zwiększyć szanse na złowienie klenia. Na koniec warto wspomnieć o wygodnym rozwiązaniu, jakim jest agrafka na końcu zestawu do wymieniania przynęt – biorąc pod uwagę ostrożność i płochliwość klenia warto przy okazji tej ryby z niej zrezygnować, na rzecz bezpośredniego wiązania żyłki do woblera.