- today
- favorite 17 polubień
- remove_red_eye 3404 odwiedzin
To, jaka wędka na szczupaka spisze się najlepiej, zależy przede wszystkim od tego, czy łowi się z brzegu, czy z łodzi. Płynąc w łódce i łowiąc w 2 lub 3 osoby zdecydowanie wygodniej korzysta się z krótszej wędki, jednak komfort to nie jedyny wyznacznik. Wędka na szczupaka w przedziale od 2 m do 2.4 m są zdecydowanie szybsze, co powoduje pewniejsze zacięcie i precyzyjniejsze prowadzenie przynęty. Dodatkowo mają one mniej tworzywa, przez co są znacznie lżejsze. Na łodzi nie będziesz potrzebował ekstremalnie dalekich wyrzutów, dlatego taką długość wędki można uznać za optymalną. Sprawa ta wygląda zupełnie inaczej podczas łowienia z brzegu. W takiej sytuacji raczej nie będziesz stać bark w bark z kolegą, dlatego długa wędka na szczupaka nie będzie przeszkadzała. Dobrym wyborem są długości między 2,7m a 3m, jednak za wyjątek można uznać miejsca, gdzie nad głową ma się korony drzew. W takim wypadku można wybrać nieco krótszą wędkę, nawet 2.4m. Zastanawiając się, jak łowić szczupaka z brzegu, trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, aby móc daleko wyrzucić przynętę i poprowadzić ją trochę dalej od linii brzegowej. Sam zasięg rzutu nie wymaga większych wyjaśnień – im dalej uda Ci się rzucić, tym większy obszar jesteś w stanie przełowić. Łowiąc z brzegu i prowadząc przynętę, będziesz musiał często omijać trzcinę, wystające z wody gałęzie oraz kamienie. Z tego powodu wspominam o tym, by prowadzić tę przynętę nieco dalej od linii brzegowej, w czym pomocne będzie zastosowanie dłuższej wędki, oferującej kilkadziesiąt dodatkowych centymetrów zasięgu.
Jak łowić szczupaka – wybór wędki i przynęty
Szczupaki są jednymi z większych drapieżników w naszych wodach, co ma znaczący wpływ na to, po jaki sprzęt na szczupaka powinno się sięgnąć. Duże ryby to konieczność dużej mocy wędki, powinno się także sprecyzować to, na jaką przynętę planuje się łowić. Za standardowe przynęty sztuczne uznaje się:
- woblery 8 cm i 10 cm (ale nie jerki),
- gumy między 8 cm a 12 cm z główkami do 14g,
- obrotówki o rozmiarze między 2 a 4,
- wahadła o rozmiarze między 2 a 3.
Dostępne przynęty sztuczne obejmują także wiele innych opcji, takich jak gumy, twiche, jerki, spinnerbaity, jednak jest to temat na osobny materiał. Jeśli interesuje Cię tego typu sprzęt na szczupaka, zachęcam do zapoznania się z naszym blogiem, gdzie opisane jest łowienie jerkami – link w opisie. Wracając do standardowych przynęt. Najczęstszym wyborem wędkarzy są gumy 10 cm z główkami 8 i 10 g. Do takiego łowienia w zupełności wystarczy wędka o maksymalnej gramaturze wyrzutu około 25 g. Jeśli warunki wymagają nieco cięższych główek lub chcesz spróbować połowu na 12 cm przynęty, przydatna może okazać się nieco mocniejsza wędka na szczupaka, około 30 g ciężaru wyrzutu. Pamiętaj, aby zawsze dostosowywać ciężar wyrzutu do warunków, w jakich łowisz oraz stosowanej przynęty. Czasem potrzebna będzie nawet wędka do 40 g wyrzutu.
Żyłki i plecionki – co wybrać?
W dylemacie żyłki i plecionki zdecydowanie polecam tę drugą. Plecionka jest znacznie mocniejsza od żyłki o tej samej średnicy. Mając dobraną odpowiednią grubość, będziesz w stanie wyrzucać swoje przynęty dalej. Co więcej, plecionka się nie rozciąga, co daje natychmiastowe poczucie brania, a także pewne zacięcie. Pamiętaj także, że szczupak ma ostre zęby, którymi może potencjalnie przeciąć linkę. Na końcówki stosuj przypony, które są dostępne na rynku w szerokim zakresie materiałów:
- Wolfram – najpopularniejszy materiał. Cienki i elastyczny, niestety szybko ulega skręceniu. Wystarczy lekko go przygnieść lub wyhodować szczupaka i powoli robi się spirala.
- Stalka – często bywa grubsza od wolframu. W sklepach dostępna z otuliną lub bez. Jest nieco sztywniejsza, natomiast nie skręca się tak łatwo.
- Tytan – najdroższy, jednak najlepszy wybór. Materiał ten jest cienki, elastyczny, a dodatkowo się nie skręca i nie ulega korozji. W szczególności polecam tym, którzy łowią z łodzi i mało zrywają.
- Fluorocarbon – w skrócie jest to niewidoczna dla ryb żyłka. Nie jest on w 100% odporny na zęby szczupaka. Przy grubości powyżej 0,5 mm obcinki są rzadkością. Warto po złowionej rybie przejechać palcami po przyponie i zobaczyć, czy nie ma uszkodzeń. Najważniejszą cechą jest to, że ryby nie widzą tej przypony. Elastyczność fluorocarbonu jest podobna do stalki, nieco się skręca, jednak w mniejszym stopniu niż wolfram. Tworzywo to jest szczególnie popularne przy łowieniu sandaczy, jednak warto zastosować je także na szczupaki.
Do naszego zestawy średnica będzie pomiędzy 0,12 a 0,15. Tutaj również powinieneś dostosować swój wybór do warunków podczas połowu oraz stosowanych przynęt. Za przykład można podać tu łowienie na Wiśle, gdzie grubość plecionki powinna być nieco większa. Nurt rzeki pomaga rybie w walce, natomiast sama plecionka często szoruje o kamienie lub napotyka małże. Grubsza plecionka to nie tylko większa moc, ale i większa odporność na przetarcia. Lepiej dobrany sprzęt na szczupaka sprawi, że będziesz czuł się bezpieczniej.