Prawdą jest, że łowienie na tyczkę (tj. bez kołowrotka) sięga tysięcy lat wstecz, do najwcześniejszych początków wędkarstwa. Z roku na rok przybywa coraz więcej zwolenników tej metody, bo przekonują się, iż nie jest wcale tak onieśmielająca jak mogłoby się wydawać i właśnie na jej przybliżeniu chcemy skupić się w tym miejscu.

Łowienie na tyczkę - od czego zacząć?

Podobnie jak i w innych metodach wędkarstwa najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie się do połowu - sprzętu, produktów, rozwiązań. Przesiewanie gliny jest jedną z mało pasjonujących, ale na pewno niezbędną kwestią do wykonania na starcie.

 

 

Aby to zrobić łatwo i bez komplikacji - najlepiej przesiewać mniejsze ilości za jednym zamachem.

Jak realizować przesiew gliny?

       szybko,

       żwawo,

       energicznie.

Jest to niezbędne do tego, by zanęta ładnie pracowała podczas połowów na tyczkę, choć w pierwszej kolejności trzeba właśnie skupić się na glinie, na zanętę przyjdzie czas w dalszych krokach. Zanęty wędkarskie, gliny i ziemia - duży ich wybór znajdziesz w sklepie BigRiver.pl. 

 

Jeśli zastanawiasz się, jak łowić na tyczkę - przygotuj się na wędkarstwo wyczynowe, gdzie trzeba dać się z siebie sporo, aby móc się cieszyć naprawdę solidnymi efektami. Ważne jest by po połączeniu gliny z zanęta miała odpowiednią frakcję, co wynika z właściwego namoczenia - to tworzy tzw. dywan, podstawę jeśli chodzi o solidne łowienie na tyczkę. Do zachowania proporcji może się przydać podręczna miarka litrowa, która pomoże uzyskać właśnie taki efekt (glina - zanęta w stosunku 6:1 jest dobrą wartością początkową). Dodatkowy efekt można uzyskać z pomocą betonitu i potem przejść do formowania kulek o różnej wielkości, ale w sekcjach o podobnej średnicy. Im bielsza kula - tym więcej w niej betonitu - co jest ważną podpowiedzią.

 

Jak łowić na tyczkę - wskazówki praktyczne

Po tak odpowiednio przygotowanej zanęcie można zacząć szukać w praktycznym wymiarze, jaka metoda łowienia na tyczkę będzie odpowiadać Ci najbardziej. Warto tutaj skorzystać z wskazówek od starszych, bardziej doświadczonych wędkarzy.

Co warto zapamiętać podcza łowienia na tyczkę?

       krótsza żyłka = mniejsza kontrola na wietrze,

       krótsza żyłka = dobry wybór w bezwietrzną pogodę dla precyzyjnego łowienia.

 

 

Po odpowiednim ustawieniu tyczki należy (najlepiej w równej linii) wrzucić do łowiska uprzednio przygotowane kule z zanętą, zaczynając od najmniejszych. Jeśli zdecydujesz się na łowienie tą metodą - bardzo przydatne mogą być okulary wędkarskie, dzięki którym lepiej poradzisz sobie z grą światła i cieni. Wiele interesujących modeli w przystępnych cenach znajdziesz w sklepie BigRiver.pl

Ważne jest przy gruntowaniu próbować różnych ustawień i szukać miejsc, w których większe ryby będą bardziej zainteresowane przygotowanymi dla nich smakołykami i zdążą się na nie złapać, zanim zabierze się za to drobnica. Tutaj też ważne jest uzbroić się w cierpliwość - przy odpowiednim przygotowaniu prędzej niż później pojawi się moment, że metoda łowienia na tyczkę zacznie działać i nawet między drobnicą zaczną się pojawiać naprawdę solidne okazy.