Całość obejrzysz poniżej:

Jednym z podstawowych elementów zestawu wędkarskiego jest żyłka lub plecionka. Ta ostatnia często jest wykorzystywana w wariancie z otuliną, którą trzeba ściągnąć, by zrobić węzeł – warto wiedzieć, jak to zrobić sprawnie bez zbędnego tracenia czasu i ryzyka zniszczenia plecionki. Wielu wędkarzy ma z tym kłopot, jednak wiedząc, jak to zrobić, sprawa okazuje się bardzo prosta. W naszym sklepie na BigRiver.pl mamy dostępne różne wersje żyłek i plecionek, a w tym modele z otuliną i bez niej.

Jak nie ściągać otuliny z plecionki?

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że nie powinno się ściągać otuliny z plecionki w improwizowany sposób. Wielu wędkarzy radzi sobie przy pomocy scyzoryka, lub wręcz zębów i paznokci. To zdecydowanie zły pomysł, gdyż w ten sposób bardzo łatwo można uszkodzić plecionkę. To z kolei zdecydowanie osłabia jej wytrzymałość, gdyż nawet naderwanie jednego zwoju plecionki sprawi, że będzie istniało duże ryzyko zerwania zestawu podczas holowania ryby.

Krok pierwszy – zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt

W naszym asortymencie dostępne są różne akcesoria wędkarskie, a w tym specjalistyczne narzędzia dla wędkarzy. Wiele firm oferuje tego rodzaju dedykowane rozwiązania, a w tym między innymi Mikado, którego produkty także mamy w swojej ofercie. Do ściągania otuliny można zaopatrzyć się w multi narzędzie pomagające w wiązaniu węzłów, lub specjalistyczne narzędzie dedykowane jedynie do ściągania otuliny z plecionki. Koszt takich narzędzi nie jest duży, a ilość zaoszczędzonego czasu i nerwów ogromna. Przy pomocy odpowiedniego narzędzia ściąganie otuliny jest bardzo proste nawet w trudnych terenowych warunkach.

Krok drugi – dobranie narzędzia do plecionki

Samo ściąganie otuliny z plecionki polega na tej samej zasadzie, co ściąganie izolacji z kabli. Podstawą jest to, by dobrze dobrać narzędzie. Są one zbudowane z cienkich i ostrych ostrzy, które schodzą się ku sobie. Jeśli jednak będą zbyt duże, by „złapać” otulinę, trudno będzie ją precyzyjnie ściągnąć. Używając najmniejszych plecionek, warto więc  zwrócić szczególną uwagę, by dane narzędzie pasowało do jej rozmiaru. Większość narzędzi będzie jednak pasować do wszystkich plecionek powszechnie używanych przez wędkarzy.

Krok trzeci – włożenie plecionki pomiędzy ostrza i delikatne pociągnięcie

Mają dobre narzędzie, wystarczy odmierzyć, ile otuliny chce się zdjąć i włożyć plecionkę między ostrza na odpowiedniej długości. Następnie trzeba z jednej strony przytrzymać plecionkę, a z drugiej delikatnie pociągnąć. Otulina zejdzie sama, jednak trzeba pamiętać, że należy to zrobić z wyczuciem – otulina ma schodzić dzięki temu, że zaklinuje się między ostrzami, a nie dzięki dużej sile przykładanej do pociągnięcia. Sama siła ciągnięcia plecionki ma być minimalna. Kluczowe jest odpowiednio głębokie zaklinowanie plecionki między ostrzami.

O czym jeszcze pamiętać ściągając otulinę z plecionki?

O ile ściąganie otuliny z plecionki nie jest trudne, wędkarze powinni pamiętać, że jeśli potrzebują plecionki bez otuliny na całej jej długości, mogą po prostu taką kupić. Ściągając otulinę z całej plecionki, traci się bowiem sporo czasu i nerwów, a i tak istnieje duże ryzyko, że plecionka zostanie nieco uszkodzona.