Wielu wędkarzy zastanawia się, jaki sprzęt na troć spisze się najlepiej podczas ich połowu. Jest to dość zagadkowa i wyjątkowo silna ryba, która może stanowić wyzwanie nawet dla wprawionych wędkarzy. Warto zatem dobrze się do takich połowów przygotować, dobierając optymalne elementy wędkarskiego wyposażenia.

Wędka na troć – jaką długość wędki na troć wybrać?

Szerokie grono wędkarzy wybiera kije do wędek o długości 3 metrów - zdecydowanie rzadziej spotyka się te o długości 2,7. Komfort łowienia na Drwęcy jest zależny od poziomu wody w rzece, ale sama wędka i jej długość nie jest bez znaczenia. Dłuższe wędki przydają się zazwyczaj, gdy chce się trochę dalej wyrzucić przynętę. W tym wypadku jest inaczej. Długa wędka pozwala lepiej kontrolować tor przynęty - to kwestia kluczowa. By najlepiej zobrazować kwestię doboru długości, wystarczy porównać wędkę o długości 2,4 i 3 metry - w takim przypadku można poprowadzić przynętę aż o 60 cm dalej od brzegu. Ma to ogromne znaczenie w momencie, gdy przy brzegu znajduje się daleko wysunięta trzcina lub jakaś gałąź.

Sprzęt na troć – czy gramatura wyrzutu wędki ma znaczenie?

Zimowe trocie, zwane także keltami to nie to samo, co letnie srebrniaki. Długa droga i tarło wpływają na walkę ryby podczas holu. Zimowe trocie są zdecydowanie słabsze od letnich, jednak istnieją wyjątki, które mogą zaskoczyć nawet doświadczonych wędkarzy, jacy w teorii powinni doskonale wiedzieć jak łowić trocie. Jest to dobry przykład tego, że istotne są zarówno umiejętności, jak i odpowiednia wędka na trocie, która dobrze spisze się w takiej sytuacji. Według mnie ciężar wyrzutu wędki powinien być w granicy 50 g. Zaawansowani wędkarze mogą pozwolić sobie na delikatniejsze wędziska z około 40 g wyrzutu, jednak ja polecam modele z wyrzutem 50 g, gdyż są po prostu bezpieczniejsze. Miej na uwadze, że w odróżnieniu od większości innych parametrów, jak choćby długość wędki na troć, wyrzut nie jest do końca mierzalny. Czasami można znaleźć wędkę do 40/45 g, która jest mocniejsza od wędki do 50 g wyrzutu.

Wędka na troć - praca wędki i dodatkowe aspekty

Wyobraź sobie, że holujesz sporych rozmiarów troć, a ona po chwili spada. Nic przyjemnego, prawda? Twój sprzęt na troć ma na to duży wpływ! Aby wiedzieć, jaka wędka na troć spisze się bez zarzutów, trzeba zwrócić uwagę na jej aspekty techniczne. Wysokiej jakości wędka powinna mieć głębokie ugięcie, aby siły były rozłożone równomiernie, a ryba nie miała szans się wypiąć. Poza tym nie może mieć pracy szczytowej i przesztywnionego dolnika, jak to bywa w sandaczówkach. Pamiętaj też, by wędka na trocie nie była zbyt miękka i nie uginała się pod pracą przynęty, ponieważ mogłoby to znacząco osłabić twoje zacięcie. Łowiąc zimą, musisz zwrócić szczególną uwagę na rozmiar przelotek. Gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, zaczyna się zbierać lód na przelotkach, co bywa bardzo uciążliwe przy małych oczkach. Ostatnią rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest dolnik wędki. Jestem zwolennikiem bardzo krótkich dolników, choć w wędce trociowej uważam, że powinien być on trochę dłuższy. Długi dolnik jest mniej wygodny, lecz łatwiej się zaprzeć podczas holu – najlepiej jest odszukać optymalny kompromis, uwzględniając łokieć jako granicę.

Wędki, jakie mogę Ci polecić to:

Kołowrotek na troć, czyli jak łowić trocie skutecznie?

Troć łowi się dość ciężkimi przynętami, dlatego kwestia wytrzymałości kołowrotka jest na pierwszym miejscu. Staraj się wybierać sprawdzone modele – na pewno warto wziąć pod uwagę kołowrotki ze ślimakową przekładnią. Czasami ciężko wyczytać z kartonu lub opisu w Internecie, czy kołowrotek na troć jest na ślimaku. Takie kołowrotki trochę gorzej pracują i zazwyczaj mają specjalne wyprofilowanie na korpusie. W razie wątpliwości najlepiej zapytaj sprzedawcę. Zwróć uwagę także na ciężar kołowrotka – jeśli jest on ekstremalnie lekki, możne się okazać mało trwały.

Przełożenie kołowrotka

Przełożenie kołowrotka na troć znacząco wpływa na jego wytrzymałość. Najlepiej, gdy parametr ten wynosi 5.0 lub mniej, jednak modele z przełożeniem nie większym niż 5.5 również powinny spisać się bez większego zarzutu.

Wielkość kołowrotka

Jeśli nadal zastanawiasz się jaki sprzęt na troć wybrać, zwróć uwagę na jego wielkość, która w znacznym stopniu przekłada się na wytrzymałość. Większy kołowrotek na troć jest odczuwalnie solidniejszy, jednak nie można przesadzać. W zależności od marki polecam rozmiary między 3500 a 5000.

Kołowrotki godne polecenia to:

Sprzęt na troć i odwieczne pytanie – żyłka czy plecionka?

Zimą odpowiedź jest prosta – plecionka na mrozie będzie pękała. Nawet gdy temperatura jest powyżej zera, nadal polecam żyłkę do łowienia. Powodem jest tu lepsza amortyzacja podczas holu. Aby wiedzieć, jak wybrać sprzęt na troć i być z tego zakupu zadowolonym, trzeba brać uwagę przede wszystkim fakt, że ryba ta jest bardzo silna. Plecionka nie rozciąga się, dlatego może powodować spady ryb, w szczególności u początkujących wędkarzy. Grubość żyłki powinna wahać się między 0.28 a 0.35. Wędkarze najczęściej wybierają popularną 3kę i taką też rekomenduję.

Żyłki, jakie polecamy to:

Czy na troć trzeba stosować przypon?

Oczywiście, że nie! Troć nie jest w stanie przegryźć nam żyłki. Spore grono wędkarzy używa fluorocarbonu na przypony. Jest on niewidoczny, a także chroni przed szczupakami i ostrymi kamieniami, więc nie zaszkodzi, jeśli również go zastosujesz.

Przynęty na troć

W kwestii przynęt troć stanowi prawdziwą loterię. Wędkarze najczęściej używają wahadłówek. W następnej kolejności są obrotówki Longi i woblery. Blachy muszą być ciężkie, między 15 g a 25 g, aby zejść do dna. Wszystko zależy od prędkości oraz głębokości rzeki. Aby przynęty były bardziej atrakcyjne dla ryby, powinny pracować dość agresywnie. Temat ten jest jednak na tyle obszerny, że zasługuje na osobny materiał. Jeżeli wybierasz się w nasze okolice i zastanawiasz się, jaki sprzęt na troć wybrać, koniecznie musisz nas odwiedzić! Sklep wędkarski BigRiver ul. Szosa Lubicka 137.   P.S. Pozdrowienia dla kolegi Jakuba ze zdjęcia. :)