Całość obejrzysz poniżej:

Łowiąc gruntowo w stylu Feeder Method, trzeba zadbać o prawidłowe przygotowanie całego zestawu. Jednym elementów wpływających na pracę na łowisku jest przygotowanie skrętki do feedera. Trzeba ją zawiązać tak, by nie skręcała się podczas akcji. Początkującym wędkarzom może to przyprawić sporo kłopotów, jednak jest to bardzo istotny element, którego w żadnym przypadku nie można bagatelizować. W przeciwnym razie prowokuje się spore kłopoty na łowisku, których lepiej uniknąć, a jest to dość proste, o ile wie się, jak prawidłowo wiązać skrętki do feedera. W naszym sklepie na BigRiver.pl dostępne są akcesoria wędkarskie, a w tym osprzęt do wiązania skrętek. Ponadto można u nas znaleźć wędki feedery i niezbędne akcesoria potrzebne w tym stylu wędkowania.

Po co wiązać skrętkę do feedera?

Początkujący wędkarze mogą mieć wątpliwości, po co w ogóle zaprzątać sobie głowę wiązaniem skrętki, a nie skorzystać z prostszego zestawu. Odpowiedź na to pytanie jest stosunkowo prosta – dla wygody i efektywności na łowisku. Gdyby nie stosowało się zestawów na skrętce, bardzo często dochodziłoby do wiązania się poszczególnych elementów zestawu, czyli przyponu i haczyka z koszyczkiem zanętowym. Dzięki temu można wędkować bez większych problemów nie tylko na stojących wodach, a także na rzekach z relatywnie dużym nurtem. Takie rozwiązanie jest także niezbędne jeśli chce się robić rzuty na dalsze odległości. Zestawem na skrętce określa się zestaw złożony z koszyczka i przyponu połączonego kilkoma lub kilkunastoma centymetrami żyłki głównej. W praktyce sprawia to, że każdy z elementu zestawu jest na tyle daleko od siebie, że ryzyko zaplątania staje się minimalne. Skrętka służy też do usztywnienia całego zestawu. Wędkarze, którzy nie chcą stosować takiego zestawu, mogą sobie na to pozwolić, jednak tylko na wodach stojących, a ponadto podczas łowienia na zbiornikach, w których nie trzeba wykonywać dalekich rzutów. Nawet w takich sytuacjach może jednak dochodzić do plątania się zestawów, o ile wędkarz nie ma zbyt dużej wprawy w posługiwaniu się sprzętem. Biorąc pod uwagę, że wiązanie skrętki do feedera jest dość łatwe, warto się tego nauczyć.

Skrętka do feedera, czy rurka antysplątaniowa?

Popularna skrętka do feedera jest alternatywą dla rurek antysplątaniowych. W tej kwestii panuje wiele odmiennych od siebie poglądów, gdyż wędkarze mają swoje ulubione metody na usprawnienie swoich zestawów. Niektórzy wolą używać rurek antysplątaniowych, a ich argumentem jest to, że jest to nieco prostsza metoda. Osoby, które są w stanie szybko wykonać skrętkę wolą jednak wybrać tę metodę, a rurkę antysplątaniową uważają za akcesorium zbytecznie obciążające cały zestaw. Jest to istotny argument, gdyż skrętka będzie o wiele bardziej naturalnie wyglądać w wodzie, przez co w ten sposób można osiągać zdecydowanie lepsze wyniki, co potwierdzają opinie wielu wędkarzy. Niemniej jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która z metod jest lepsza, jest niemożliwa do udzielenia. Każdy musi dobrać to pod kątem własnych potrzeb.

Krok pierwszy – skompletowanie akcesoriów do związania skrętki do feedera

W pierwszej kolejności należy skompletować niezbędne akcesoria do zestawu. W naszym asortymencie dostępne są żyłki i plecionki wędkarskie, a także inne akcesoria przydatne do łowienia gruntowego, a także w innych stylach. Bardzo istotny jest dobór odpowiedniej żyłki, która nadaje się do takiego zastosowania. Warto nabyć nieco lepszy produkt, gdyż najtańsze modele żyłek będą sprawiały sporo kłopotów. Przede wszystkim nie każdą żyłkę będzie się dało efektywnie skręcić więc jeśli dysponuje się nieodpowiednim modelem żyłki, czasem trzeba po prostu zaopatrzyć się w inną. Kierować należy się tym, by żyłka nie była zbyt sztywna. Kolejne elementy to łączniki do przyponu, agrafki na koraliki i stoper. Krok drugi – złączenie agrafki z żyłką Mając niezbędne akcesoria, bierzemy żyłkę do ręki i nadziewamy na agrafkę z koralikami. Następnie na żyłkę nakładamy stoper. Warto wcześniej zmoczyć palec, żeby zbędnie nie odkształcać żyłki.

Krok trzeci – robienie skrętki

Następnym etapem jest przygotowanie pasującego odcinka żyłki. Długość powinna wynosić około dwu lub trzy krotność długości koszyka. By skręcić żyłkę, trzeba złapać obydwa końce w palce. Następnie jeden koniec trzyma się sztywno, a kolejnym kręci się powodując obkręcanie się żyłki wokół własnej osi. Po wykonaniu kilkunastu ruchów należy złapać obydwa końce, by żyłka się nie rozkręciła, a następnie przejechać palcem wzdłuż zwiniętej żyłki, aby ją równomierne rozciągnąć. Następnie powtarza się pierwszy etap i dalej dokręca żyłkę aż do osiągnięcia zamierzonego efektu. Istotne jest to, by kręcić tylko jedną ręką, gdyż w przeciwnym razie osiągnie się efekt odwrotny od zamierzonego. Finalnie skrętka powinna być bardzo sztywna.

Krok czwarty – zrobienie pętelki na żyłce i naciągnięcie stopera

Kolejny etap to związanie żyłki poprzez zrobienie pętelki i zaciśnięcie jej. Zbędną część żyłki można obciąć przy pomocy nożyczek lub noża. Na całość naciąga się stoper. Na końcu montuje się jeszcze krętlik poprzez przedziewanie pętelki. Wszystko powinno być dobrze pozaciągane, by nie było luzów.

Krok piąty – łączenie koszyczka zanętowego ze skrętką

Koszyczek montuje się poprzez dedykowany do tego łącznik. Taka skrętka nie jest tak efektywna, jak rurka antysplątaniowa, jednak o wiele mniej rzuca się w oczy, co zwiększa efektywność. Zamiast stopera można wykorzystać śrucinę wędkarską, która także można nabyć w naszym sklepie na BigRiver.pl.

Jak długo montuje się zestaw ze skrętki do feedera?

Wiele osób preferuje wykorzystanie rurki antysplątaniowej tylko dlatego, że jest to prostsze. Na początku wykonanie powyższych instrukcji faktycznie może przysporzyć nieco problemu, ale w dłuższe perspektywie łatwo się tego nauczyć. Wystarczy odrobina praktyki, a wędkarz w nagrodę otrzyma o wiele lepsze branie i zniweluje ryzyko odstraszania ryb poprzez nienaturalnie wyglądającą rurkę antysplątaniową.