Jeśli chodzi o najpopularniejsze pytania wśród młodych i niedoświadczonych wędkarzy zdecydowany lider brzmi: żyłka czy plecionka na szczupaka? Wbrew pozorom to skomplikowany temat, na który jednoznacznie odpowiedzieć się nie da. Przede wszystkim konieczne jest uświadomienie sobie, iż na ostateczny wybór wpływa wiele czynników, a ostateczny wybór opiera się o wiedzę na temat różnic pomiędzy żyłka a plecionką. W ofercie BigRiver.pl można znaleźć szeroki asortyment, jeśli chodzi o żyłki i plecionki wędkarskie, pytanie brzmi jednak, która opcja będzie najlepsza?

Żyłka i plecionka - porównanie

Zanim więc przejdziemy do samej przynęty na szczupaka – porównajmy oba rozwiązania.

Plecionka Żyłka

-Rozciągliwość minimalna -Rozciągliwość dochodząca do 10% -Potrafi tracić kolor -Kolor pozostaje bez zmian -Brak pamięci -Potrafi zapamiętać kształt, w szczególności stare żyłki -Droższa -Tańsza -Wyższa wytrzymałość przy tej samej średnicy -Niższa wytrzymałość przy tej samej średnicy -Chłonie wodę -Nie chłonie wody Aby lepiej zrozumieć przydatność każdej z tych możliwości w zależności od czynników, najlepiej będzie posłużyć się przykładami. Jeśli zamierzacie łowić szczupaki na spinning to prawie oczywiste jest to, że powinniście wybrać plecionkę, gdyż minimalna rozciągliwość linki znacząco wpłynie na czucie pracy naszej przynęty i brań. Zwolennicy żyłki w tej metodzie, tłumaczą, że z plecionki spadają im na ryby – trzeba jednak zamknąć tę dyskusję przypominając, że przy prawidłowo złożonym zestawie ryby nie powinny spadać.

Plecionka na szczupaka – kiedy ją wybrać?

Chcąc wędkować na plecionkę trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że jej brak rozciągliwości to:

  • plus - przy prowadzeniu przynęty,
  • minus - podczas holu.

Plecionka na szczupaka nie amortyzuje zrywów ryby, dlatego bardzo ważne jest, aby odpowiednio ustawić sprzęgło kołowrotka. To warte do przypomnienia, zwłaszcza dla wędkarzy, którzy od zawsze łowili na żyłki. Idąc dalej, bardzo istotne jest również wędzisko, które służy jako amortyzator zrywów ryby. Tutaj do zapamiętania jest to, że jeśli chce się łowić szczupaka na małe przynęty (do 10 cm) to wędka o cw do 100g nie będzie dobrym wyborem. Pamiętaj, że masa gumy 10 cm rzadko przekracza 10 g plus główka z hakiem jigowym, co zwykle daje wynik do 30 g łącznie i właśnie o takim cw wędzisko jest najmądrzej zastosować. Każde mniejsze będzie bardziej miękkie i wraz z prawidłowo ustawionym hamulcem nie powinno powodować spadów ryb. Natomiast jeśli mimo wszystko taka sytuacja nadal będzie mieć miejsce - warto popatrzeć na technikę holu, gdyż być może to wymagać będzie korekty. Oczywiście czasem szczupaki biorą tak delikatnie, że zapinane są za sam koniuszek szczęki i wówczas nawet najlepsza technika, czy przynęta na szczupaka nic nie pomogą. Tutaj na bazie doświadczenia warto dodać, iż to ryby nieduże (do 60 cm) zazwyczaj są tymi, które spadają, a większe osobniki posiadają pyski tak twarde, że nie powinny się wypinać. Chcąc wiedzieć jak łowić szczupaka na plecionkę trzeba wspomnieć o jeszcze jednej metodzie, jaką jest casting. Mało kto używa castingu do przynęt lekkich, a przy dużych przynętach, takich 100 g+ tylko plecionka jest wstanie wytrzymać przeciążenia – stąd właśnie ona jest tutaj jedynym słusznym rozwiązaniem. W razie wątpliwości, warto zgłosić się do nas – poradzimy, jakie konkretne plecionki wędkarskie wybrać i dostosujemy je do potrzeb.

Żyłka na szczupaka – w jakich przypadkach będzie lepszym wyborem?

Tutaj warto zacząć od tego, że szczupaki można również łowić na przynęty naturalne (żywiec i martwa rybka), choć jako specjaliści odradzamy tę metodą, z racji faktu, iż na takie przynęty łapią się przede wszystkim drobne szczupaki. Lepsze będą przynęty sztuczne. Są jednak wędkarze, dla których jest to jedyna słuszna metoda i to też trzeba uszanować, tak samo jak to, iż tutaj znów pojawia się dylemat żyłka czy plecionka na szczupaka. Na kanwie naszej wiedzy stawialibyśmy tym razem na żyłkę zawsze wtedy, gdy brak rozciągliwości ani czucie przynęty nie jest potrzebne, a łowisko nie znajduje się dalej niż 20 metrów od stanowiska, zwykle przy zielsku, czy trzcinach. Jeśli żyłka na szczupaka jest opcją, która Cię interesuje do zapamiętania jest przede wszystkim to, że ma mniejszą pływalność od plecionki i łatwiej ją zatopić. Dodatkowo wędkarze łowiący na żywca, często korzystają z bardzo mocnych teleskopowych lub wręcz nawet morskich wędek, które są bardzo sztywne . To sprawia, że amortyzacja jest bardzo niewielka, nie tylko podczas holu, ale nawet przy zarzucaniu przynęty. To generuje zdziwienie wędkarzy związane z tym, dlaczego podczas zarzucania zestawu dalej od brzegu małe żywce im spadają. Tutaj odpowiedź jest bardzo prosta: mała rybka jest delikatna, a na sztywnej wędce nie ma co amortyzować- zatem całe przeciążenie skupia się wówczas na punkcie mocowania przynęty (delikatny pyszczek lub troszkę mocniejsza płetwa grzbietowa), co prowadzi do pęknięcia. Dlatego w takich przypadkach plecionka nie jest w ogóle przydatna i lepiej wybrać żyłkę w połączeniu z nieco delikatniejszą wędką - na przykład cw 60 to dobry wybór. W ofercie BigRiver znajdziecie szeroką ofertę, jeśli chodzi o żyłki wędkarskie i to w bardzo atrakcyjnej cenie.

Łowienie szczupaka – dodatkowe wskazówki

Jak to zwykle w życiu bywa od każdej reguły są wyjątki i warto je znać. Jeśli zdecydujesz się na łowienie szczupaka z użyciem przynęty naturalnej, lokując się na starej zapomnianej, zarośniętej, pełnej powalonych drzew gliniance – musisz zastosować plecionkę i mocniejszy zestaw wędkarski. Ma to związek z siłowym holem, który jest niemalże pewny w takich warunkach. Reasumując – nie można jednoznacznie stwierdzić, czy lepsza będzie żyłka czy plecionka na szczupaka, ale teraz z dodatkową wiedzą dotyczącą wzajemnych zależności między czynnikami wpływającymi na samo łowienie, dokonanie ostatecznego wyboru powinno być dużo łatwiejsze.