- today
- favorite 7 polubień
- remove_red_eye 5160 odwiedzin
Wędkarstwo to niebagatelna dziedzina, która wymaga czasu, wiedzy oraz odpowiedniego przygotowania. Trzeci aspekt jakim jest odpowiednie przygotowanie obejmuje oczywiście sprzęt wędkarski, który choć sam ryb nie łowi to stanowi duże ułatwienie dla wędkarza i może mocno mu w tym pomóc. Dla większości profesjonalnych wędkarzy zajęcie to staje się prawdziwą sztuką i po czasie eksperymentują oni z różnymi metodami łowienia jak feeder czy method feeder. Zastanawiają się oni często nad wyborem odpowiedniego sprzętu oraz jego modyfikacji - czy na kołowrotek lepiej naciągać żyłkę, czy plecionkę? Warto zatem przyjrzeć się temu zagadnieniu i poznać wszystkie za i przeciw.
Żyłka do feedera - korzyści i negatywy
Przed uzmysłowieniem sobie wszystkich zalet jakie reprezentuje żyłka do feedera warto wiedzieć jak wygląda jej produkcja i czym się charakteryzuje. Takie późniejsze porównanie pomoże odpowiedzieć sobie na pytanie - żyłka czy plecionka do feedera? Żyłka powstaje poprzez topienie nylonu i wytłaczanie go przez specjalną dyszę. Taką materię odpowiednio się obrabia na kształt żyłki, nadając jej przy tym odpowiednie właściwości jak odporność na promieniowanie czy ścieranie. Wiedząc już z czego zbudowana jest żyłka warto wspomnieć o tym, że wybór między jednym a drugim jest uwarunkowaniem w dużej mierze indywidualnym. Poznanie szczegółów dotyczących żyłki i plecionki może pomóc w dobraniu materiału do własnych preferencji. Do największych zalet jaką reprezentuje żyłka do feedera jest jej ogromna rozciągliwość. Jest to dobre rozwiązanie dla osób początkujących, lub tych, którzy łowią na bliskich odległościach. Mimo popełniania błędów (najczęściej w trakcie holu) nie ma aż tylu spinek. Warto wiedzieć również, że żyłka do feedera nie oddaje tak dobrze sygnalizacji brań, co szczególnie widoczne jest na większych odległościach. Podobnie zacięcie brań nie wykazuje tak wielkiej skuteczności.
Plecionka do feedera - korzyści i negatywy
Wiele trendów wędkarskich przybyło do naszego kraju z Wielkiej Brytanii. Przykładem, a zarazem dowodem na to jest łowienie na feeder i method feeder, a także plecionka do feedera. Wszystkie te trendy bardzo dobrze przyjmują i adaptują się w naszym kraju, dlatego biorąc przykład z naszych zachodnich przyjaciół warto dowiedzieć się więcej o cechach jakie reprezentuje plecionka do feedera. Zbudowana jest ona z polietylenowych włókien, które charakteryzują się gęstością i są niezwykle cienkie. Zostają one oplecione, przez co tworzą jedną bardzo wytrzymałą i mało rozciągliwą plecionkę. Warto wiedzieć, że plecionka do feedera nada się najbardziej dla wędkarzy, którzy posiadają już zaplecze doświadczenia oraz łowią na duży odległościach (sięgających kilkuset metrów). Jej niska rozciągliwość doskonale emituje sygnały brania z dużych odległości. Ponadto pozwala ona wędkarzowi wykonywać celniejsze rzuty na dużym dystansie. Zupełnie inaczej niż w przypadku żyłki do feedera, zacięcie podczas holu jest dużo bardziej skuteczne. Reasumując można powiedzieć, że początkujący mogą mieć problem z używaniem plecionki. Jej mała rozciągliwość staje się zarówno zaletą jak i wadą. Ponadto nie wszystkie łowiska wyrażają zgodę na korzystanie z plecionki zasłaniając się bezpieczeństwem ryb w zbiorniku.
Wędka feeder - żyłka czy plecionka?
Powyższe informacje dość dokładnie sprecyzowały za i przeciw używania plecionki i żyłki. Podsumowując warto wiedzieć jak wybrać odpowiedni produkt do swojej wędki. Warto wiedzieć również, że wędki feeder zdecydowanie różnią się od tych tradycyjnych, a wszystkie akcesoria powinny być do niej odpowiednio dopasowane. Wybór żyłki nie jest uwarunkowany rodzajem wody: rzeka, czy stojąca, ponieważ zawsze najlepiej zdecydować się na żyłki w przedziale grubości od 0.18 mm do 0.25 mm. W przypadku plecionki do feedera średnica waha się w przedziale 0.06 mm do 0.12 mm. Szukając odpowiedzi na pytanie wędka feeder - żyłka czy plecionka, można wywnioskować, że w dużej mierze wybór zależy od indywidualnych przekonań wędkarza i jego przyzwyczajeń. Powyższe informacje miały skierować potencjalnego klienta na wybór odpowiedniego produktu oraz uzmysłowić pewne korzyści i negatywy użytkowania każdego z nich. Pewne jest jedno - na Bigriver.pl znajduje się duża oferta, jeśli chodzi o żyłki i plecionki wędkarskie. Każdy znajdzie tutaj produkt odpowiadający potrzebom.