Jaki kołowrotek do spinningu wybrać?

5 lipca 2021|Ekipa BigRiver

Wędkarstwo to niezwykle fascynująca i ciekawa dziedzina, która dla wielu ludzi po czasie staje się ogromną pasją. Nie ma co się dziwić, w końcu kosztuje ona wiele czasu, poświęcenia, przygotowania oraz zdobycia kompleksowej wiedzy, która podczas łowienia jest niezbędna. Owe przygotowanie zawiera w sobie zgromadzenie materiałów i sprzętu, który będzie odpowiednio dobrany do preferencji wędkarza i który spełni wszystkie swoje funkcje. Nie lada wyzwaniem jest poznanie mechanizmu działania wędki oraz poszczególnych jej części.

Rynek wędkarski jest przepełniony wieloma producentami, którzy prześcigają się w tworzeniu nowych i innowacyjnych technologii, które mają pomóc wędkarzom w wykonywaniu przeróżnych czynności. Warto wspomnieć o ekskluzywnej firmie Shimano, która swoim modelem Stradic FL podbiła rynek i serca wielu wędkarzy. Testowanie tego modelu przyniosło wiele korzyści oraz nowych wniosków, ponieważ zacięcie ryby i wszystkie zdarzenia odbywające się po tym będą uwarunkowane sprzętem – hamulcem, kołowrotkiem, żyłką i sprawnością wędkarza.

Dlaczego wybór odpowiedniego kołowrotka jest taki ważny?

Początkujący wędkarze często mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego sprzętu. Nie ma co się dziwić, ponieważ jest to nie lada wyzwanie, a brak odpowiedniego doświadczenia nad wodą dodatkowo nie ułatwia sprawy. Najgorszy błąd jaki można popełnić to wybór w ciemno, bez odpowiedniego przygotowania i przeszukania zaufanych źródeł. W innym wypadku bardzo łatwo jest się rozczarować nad wodą i stracić zapał do wykonywania zajęcia. Wielu młodych wędkarzy zadaje sobie pytanie jaki kołowrotek wybrać, aby wędkowanie stało się przyjemnością? Przedstawienie charakterystyki produktów poszczególnych marek powinno być pomocne i rozjaśnić trochę powyższy problem.

Na co zwracać uwagę wybierając kołowrotki?

Kołowrotki spinningowe dostępne na rynku reprezentują bardzo różne przedziały cenowe. Wraz ze wzrostem ceny wzrastają różne ciekawe dodatki jak:

 • precyzyjne układanie plecionki na szpuli,
 • odpowiednia regulacja hamulca,
 • komfortowe holowanie,
 • brak dziwnych odgłosów dochodzących z kołowrotka,
 • lekkość pracy mechanizmu,

Wiadome jest, że produkty tańsze reprezentują słabszą jakość, jednak świadomy wybór produktu pozwoli nam swobodnie zacząć przygodę z wędkarstwem. Aby wybrać odpowiedni kołowrotek do spinningu powinno się zwracać uwagę na takie aspekty jak układanie plecionki lub żyłki, działanie hamulca i waga całego sprzętu.

Jaki kołowrotek spinningowy do 300 zł?

Poniżej przedstawione informacje będą dotyczyły sprawdzonych poszczególnych modeli kołowrotków różnych marek. Ich granica cenowa waha się w przedziale od 150 do 300 zł, dlatego jest to dobry poradnik dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z łowieniem ryb. Głównymi producentami kołowrotków są Shimano, Daiwa i Ryobi i to właśnie na tych markach się skupimy. Warto wiedzieć, że wszystkie te pozycje charakteryzują się mocno rozbudowaną i bogatą ofertą wędkarską, która będzie rajem dla miłośników wędkarstwa.

Kołowrotki światowej marki Shimano

Shimano to firma wędkarska, która na polskim rynku od lat zaskakuje swoich klientów. Prezentuje bardzo szeroki asortyment, dlatego każdy może znaleźć w nim coś dla siebie. Marka może zaproponować swoim klientom zarówno bardzo drogie i ekskluzywne kołowrotki, jak i również zwykły, ale bardzo dobrej jakości kołowrotek spinningowy do 300 zł i właśnie takimi pozycjami się zajmiemy.

Firma Shimano może pochwalić się projektowaniem i tworzeniem takich kołowrotków jak:

 • Shimano Sahara – cena tego modelu wynosi zaledwie 220 zł i jest bardzo niska jak na prezentowane umiejętności. Orientacyjna waga wynosi około 220 gramów. Produkt posiada wiele ciekawych rozwiązań, które ułatwiają pracę wędkarzowi. Należą do nich np. odkuwana na zimno przekładania czy korpus G-Free Body, zastosowanie napędu X-Ship, co dodatkowo ułatwia pracę pod obciążeniem. Model ten jest bardzo ceniony przez wielu wędkarzy ze względu na możliwość zakupu płaskiej szpuli, co pozwala na nawinięcie bardzo cienkiej żyłki, bądź plecionki.
 • Shimano Catana – ten kołowrotek do wędki jest jednym z bardziej wyjątkowych modeli. Dzieje się tak za sprawą tego, że należy do jednego z najlepiej sprzedających się produktów z tej dziedziny w całej Europie. Shimano Catana to raczej jeden z tańszych kołowrotków, ponieważ jego cena wynosi około 140 zł, natomiast waga to około 215 gramów. Jego żywotność jest adekwatna do ceny, jednak mimo to wielu wędkarzy decyduje się na zakup tego modelu ze względu na jego standardowość oraz prostotę. Zdecydowanie dedykowany jest dla bardziej początkujących z mniejszym doświadczeniem.
 • Shimano Sedona – model, który zaskakuje pozytywnie wielu doświadczonych i początkujących wędkarzy. Koszt tego produktu to ok. 220 zł, natomiast waga nie przekracza 215 gramów. Wyposażony w odkuwaną na zimno przekładnię Hagane zachowuje bardzo długą żywotność. Korpus G-Free Body jest dodatkowym bonusem, ponieważ przenosi on środek ciężkości na wędzisko, przez co całość staje się o wiele lżejsza niż deklaruje producent. Płytka szpula będzie doskonałym ułatwieniem dla wędkarzy korzystających z plecionki, ponieważ nie trzeba już nawijać żyłkowego podkładu. Korzystanie z Shimano Sedona to czysta przyjemność i ogromna trwałość jak na kołowrotek w tej cenie.

Marka Shimano może dostarczyć wiele naprawdę dobrych kołowrotków w przystępnej cenie zarówno dla początkujących jak i bardziej zaawansowanych wędkarzy.

Kołowrotki marki Ryobi

Myśląc o produktach wędkarskich Ryobi, pierwszym skojarzeniem jest trwałość, wysoka jakość i dobra cena. Marka przez lata obecności na polskim rynku wypracowała sobie bardzo silną pozycję i dostarcza wielu ludziom potrzebnych akcesoriów. Wielu wędkarzy ceni sobie markę, ponieważ wykorzystuje ona innowacyjne technologie ułatwiające łowienie ryb. Co ciekawe bardzo rzadko można spotkać się z awariami lub zwrotami produktów marki Ryobi, mimo ich wieloletniego użytkowania.

Marka Ryobi posiada w swoim asortymencie produkty następujące kołowrotki:

 • Ryobi Zauber – cena za jaką można nabyć Ryobi Zauber wynosi około 260 złotych. Oznacza to, że jest to produkt ze średniej półki cenowej. Waga kołowrotka to około 282 gramy, dlatego jest trochę cięższy niż wcześniejsze pozycje. Tak duża masa produktu jest uwarunkowana wykorzystaniem najnowszych technologii przez Ryobi, a mianowicie full metal body. Wszystkie jego elementy są wykonane z aluminium, dlatego reprezentuje sobą taką trwałość i odporność na wszelkie obciążenia. Dodatkowym elementem, który ułatwia pracę jest Worm – Shaft Spool Oscillation, czyli mechanizm ułatwiający precyzyjne nawijanie plecionki na szpulę. Bezkompromisowo Zauber to najbardziej trwały kołowrotek, który pozwala na różne manewry i wybranie się na połów bardziej agresywnych gatunków ryb. Dodatkowym autem jest 5 – letnia gwarancja, która w razie wypadku obejmuje zwrot pieniędzy lub naprawdę uszkodzonego produktu (jednak uszkodzenia nie zdarzają się wcale lub bardzo rzadko). Warto wspomnieć również o tym, że Zauber jest odporny na wszelkie warunki, nie tylko pogodowe: upały, deszcze, leżenie w piasku, długie nie użytkowanie itp. Śmiało można by rzec, że jest on praktycznie niezniszczalny, a kupowanie zużytych części (jak szpule) jest bardzo tanie, ponieważ waha się w granicach 50 złotych.
 • Ryobi Ecusima – należ do grupy tych tańszych kołowrotków, ponieważ jego cena waha się w granicach 130 zł. Jego waga wynosi 262 gramy, jednak dzięki wykorzystaniu w budowie kompozytu grafitowego, jest ona zredukowana. Ecusima to jeden z popularniejszych, tańszych produktów marki Ryobi i wciąż jest chętnie użytkowany przez wędkarzy z całego świata. ELAM, czyli innowacyjny system nawijania linki wykorzystany w budowie produktu zapewnia komfortowe łowienie cienkimi plecionkami oraz żyłkami. Charakteryzuje się on doskonałą wytrzymałością, która zdecydowanie przewyższa cenę produktu. Dobra alternatywa zarówno dla tych początkujących jak i bardziej doświadczonych.
 • Ryobi Slam – należy on do ciut droższych kołowrotków prezentowanych w zestawieniu. Jego całkowity koszt wynosi 300 zł, natomiast waga 215 gramów. W środowisku wędkarzy posiada bardzo dobre opinię, ponieważ nadaje się zarówno do tych lżejszych wypraw jak i nieco cięższych. Jego praca i komfort nie odbiegają od średniej półki cenowej. Wyposażony w bardzo precyzyjny mechanizm hamulcowy idealnie oddaje linkę w pełnym jej zakresie regulacji, co jest dodatkowym ułatwieniem w lekkim spinningu. Warto wspomnieć o tym, że konstrukcja całego kołowrotka jest dosyć precyzyjna i solidna, a design sugeruje, że kołowrotek należy do dużo wyższej półki cenowej niż podają producenci.

Ryobi dostarcza masę kołowrotków na polski rynek, które znajdują zastosowanie w różnych metodach wędkarstwa. Dzięki połączeniu innowacyjnych technologii z trwałością i dobrą ceną zdobywają oni takie uznanie wśród swoich klientów.

Kołowrotki Daiwa i ich faworyci

Daiwa to japońska marka specjalizująca się w tworzeniu sprzętu wędkarskiego i eksportowaniu go na cały świat. Wraz z firmą Shimano królują na tamtejszych rynkach i dostarczają wysokiej jakości produkty, które zadowalają miliony klientów. Od niedawna marka zaczęła specjalizować się w tworzeniu nieco tańszych kołowrotków, które mają spełniać dwie podstawowe zasady (jak sama nazwa wskazuje Light&Touch), czyli lekkość i wytrzymałość. Produkty Daiwa charakteryzują się mocną i solidną budową, precyzyjnym hamulcem oraz niedużym korpusem.

Najlepsi faworyci Daiwa jakich można spotkać na rynku to:

 • Daiwa Ninja – jej orientacyjna cena wynosi około 200 zł, natomiast waga to 215 gram. Na polskich łowiskach bardzo często można spotkać wędkarzy, którzy właśnie korzystają z tego modelu kołowrotka. Dzieje się tak, ponieważ jest on bardzo popularny i nadaje się właściwie do każdego typu łowienia ryb, chociaż można by rzec, że jego przeznaczenie to lekkie wędkarstwo. Gdy Daiwa Ninja wyszły na rynek poprzeczka w tworzeniu kołowrotków poszybowała wysoko w górę. Niebanalny design, najnowsze technologie oraz odpowiednie układanie plecionki na szpuli stanowiły niemałą konkurencję dla innych kołowrotków. Istnieją dwie wersje produktu Daiwa Ninja, starsza zwana inaczej wersją A posiadała niskie przełożenie 4:8:1, nawój 60 cm oraz zapasową szpulę w zestawie. Starszy model był szczególnie uwielbiany przez okoniarzy, którzy chętnie z niej korzystali.
 • Daiwa Legalis – wyjątkowy model kołowrotków ze względu na niską wagę, która wynosi zaledwie 185 gramów. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu węglowego kompozytu DS5, który pozwolił na utrzymanie niskiej wagi. Zwykle, gdy kołowrotek miał poniżej 200 gramów wagi należał do wyższych półek cenowych. W tym przypadku jednak Daiwa Legalis można nabyć już za zaledwie 250 złotych. Atutem produktu, który dodatkowo potęguje jego sukces jest masa spinningistów, którzy pozytywnie oceniają pracę z kołowrotkiem. Przekładnia Digigear z dodatkowym kołem napędowym umożliwia komfort i płynność pracy przy zachowaniu całkowitej kultury wykonywanych czynności.
 • Daiwa Crossfire LT – to kołowrotek, który należy do najtańszych z serii Ligh&Touch. Kosztuje zaledwie 130 zł przy wadze 225 gramów. Mimo swojej niskiej ceny nie odbiega od świetności wypuszczonej przez Daiwę serii. Wszystko za sprawą wykorzystania ciekawych technologii jak np. szpula Longcast ABS, która umożliwi wędkarzowi wykonanie dalszych rzutów, mechanizm Touch Digigear wykorzystywany również w modeli Daiwa Legalis. Ponadto innowacyjna technologia Cross Wrap doskonale układa plecionkę na szpuli. Warto dodać również, że kołowrotek Daiwa Crossfire LT wyposażone jest w jedno łożysko kulkowe, jednakże podczas łowienia zupełnie nie czuć tej różnicy.

Daiwa to jedna z niewielu firm, która potrafiła osiągnąć taki sukces na krajowym i międzynarodowym rynku kołowrotków. Wszystko za sprawą prawdziwej precyzji wykonania produktów oraz niebanalnym designie, który przyciąga klientów.

Kołowrotek do spinningu – jak wybrać ostatecznie?

Powyższe informacje nie są w żaden sposób reklamą wybranych marek spinningowych. Przedstawione informacje miały na celu pomóc początkującym zapoznać się bliżej z zagadnieniem wyboru kołowrotków do ich pierwszego (lub jednego z pierwszych zestawów). Odpowiednie wyważenie całego zestawu spinningowego również jest bardzo ważne, dlatego nie ma jednoznacznej odpowiedni jaki kołowrotek będzie najlepszy. Ostateczny wybór zależy bowiem od właśnie wyważenia zestawu, osobistych preferencji i przyzwyczajeń, stylu i specyfiki łowienia oraz czasami nawet własnej intuicji. Jednakże największym grzechem może być kupowanie elementów w ciemno. Zawsze przed zakupami z dziedziny wędkarstwa powinno się zrobić odpowiedni research i zobaczyć na żywo przedmiot, który nas interesuje. Pomoże to zdecydowanie uniknąć nieprzyjemności podczas korzystania z zakupionych produktów.

Jaki kołowrotek do spinningu wybrać? Jaki kołowrotek do spinningu wybrać?4.8 (95%) głosów:12 5 12 Jaki kołowrotek do spinningu wybrać?